11. 11. 2017 19:00 | ILAVA/TV Markízía

Jeden z aktérov leopoldovskej masakry je na slobode

Za mrežami strávil vyše tri desaťročia.

Prepustený Bartolomej Botoš, ktorý bol aktér leopoldovskej vzbury väzňov.
Prepustený Bartolomej Botoš, ktorý bol aktér leopoldovskej vzbury väzňov. Foto: TV Markíza

Bartolomej Botoš je na slobode. Jeden z aktérov masakry v leopoldovskej väznici je po troch desaťročiach voľný. V Leopoldove sedel za krádeže a lúpeže od roku 1986. O päť rokov neskôr spolu s ďalšími siedmimi väzňami naplánovali útek pri ktorom zabili piatich dozorcov a spoluväzňa. Za vraždu dostal 18 rokov.

Vo väzení strávil 31 rokov a v sobotu (11. 11.) ho pred Ilavskú väznicu prišlo počkať 10 príbuzných. Vrátane sestry Kataríny. Tá ho ale nevidela 15 rokov.

Spočiatku ho vraj navštevovala, no neskôr to zle znášala, a tak osobný kontakt vymenila za telefonický a písomný.

Tibor Polgári.
Tibor Polgári. Foto: TV Markíza
 

Botoš je po Tiborovi Polgárim druhým slovenským väzňom, ktorý je nepretržite najdlhšie za mrežami. Na slobodu vyšiel usmiaty a evidentne prekvapený, koľkí ho prišli čakať. Na kameru nám povedal, že sa teší z toľkej rodiny, ktorý ho prišla do Ilavy vyzdvihnúť.

Obvinený Tibor Polgári na pojednávaní 4. januára 1993 v Justičnom paláci.
Obvinený Tibor Polgári na pojednávaní 4. januára 1993 v Justičnom paláci. Foto: TASR
 

Za pokus o útek z leopoldovskej väznice 23. novembra 1991 odsúdili sedem ľudí. Skupinu väzňov viedol Tibor Polgári. Počas úteku zomrelo niekoľko dozorcov. Polgári dostal doživotie, nedávno však požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu, na ktorú by sa mohol dostať na budúci rok.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce