21. 11. 2017 12:38 | BRATISLAVA/TASR

Vyšetrovanie policajnej streľby na auto, po ktorej zahynul mladík, stále prebieha

Obvinenie ešte nepadlo.

Policajné auto.
Policajné auto. Foto: Rostislav Král/schutterstock.com

Vyšetrovanie prípadu júnovej policajnej streľby na unikajúce auto, po ktorej zahynul 17-ročný mladík, stále prebieha a obvinenie ešte nepadlo. Po utorkovom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to novinárom povedal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Čo je s dotyčnými policajtmi teraz, minister nevie.

"Chlapec je nevinnou obeťou, čo je najväčšia tragédia," povedal minister a uistil, že jeho rezort sa po skončení vyšetrovania s rodinou zosnulého spojí. "Ľudsky zodpovednosť cítim," uistil minister.

Zmeny vo výcviku

Kaliňák po tomto incidente pripúšťa aj zmeny vo výcviku policajtov. "Pravda je taká, že nás táto obeť zaväzuje k tomu, aby sme postupovali," poznamenal. Policajný prezident Tibor Gašpar ešte v júni avizoval, že vedenie polície uvažuje do budúcna nad tým, že ak si policajná hliadka nebude istá, či je v prenasledovanom aute aj niekto iný okrem vodiča, bude sa presadzovať podstatne dlhšie trvajúce prenasledovanie.

"Môže ale dôjsť k dopravnej nehode a budeme konfrontovaní, či je to dobré riešenie. Ale nie je problém dať pokyn, aby auto prenasledovali z Michaloviec do Bratislavy," povedal Gašpar s tým, že auto je zbraň, pred ktorou treba chrániť občanov. "Kladieme si preto otázku, čo uprednostníme. Či ostatných účastníkov cestnej premávky, alebo nevinných spolujazdcov. Robíme na tom," uistil.

Rokovanie prerušili

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť začal o prípade na podnet opozície hovoriť ešte 20. júna. Rokovanie o incidente poslanci prerušili a diskusiu sa odvtedy nepodarilo uzavrieť.

Po streľbe policajtov na unikajúce auto neďaleko Novej Bane zomrel v noci zo soboty na nedeľu (18.6.) 17-ročný mladík. Udalosť sa stala po tom, ako policajná hliadka spozorovala auto, ktoré viedol 19-ročný Michal z okresu Zlaté Moravce. Ten bol polícii známy, keďže už predtým šoféroval motorové vozidlo v čase, keď mal uložený zákaz.

Použili varovné výstrely

Policajná hliadka preto chcela vodiča zastaviť a skontrolovať. Vybrala sa za autom v smere na obec Orovnica, zapla výstražné zvukové a svetelné znamenie, na ktoré vodič reagoval zrýchlením a následne aj riskantným predbiehacím manévrom. Policajti preto použili niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže vodič nereagoval, použili varovný výstrel na auto. To následne havarovalo neďaleko obce Hronský Beňadik v časti Psiare.

Vo vozidle sa nachádzali ďalšie tri osoby, 16-ročná spolujazdkyňa sediaca vedľa vodiča a dvaja spolujazdci sediaci na zadných sedadlách. Jeden z nich, 17-ročný Tomáš, utrpel zranenie. Policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, pričom až do príchodu jej posádky sa snažili mladého muža na mieste oživovať. Ten však na mieste zraneniu podľahol.


VIAC Z Domáce