27. 11. 2017 19:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bankomatová mafia si dá repete. Celú vec so škandálmi budú pojednávať od začiatku

Gangu pripisuje prokurátor desiatky vytrhnutých bankomatov najmä na západnom Slovensku.

Obžalovaným bolo niekedy na súde veselo.
Obžalovaným bolo niekedy na súde veselo. Foto: TV Markíza

Bankomatová mafia si dá repete! Pre chyby pôvodného sudcu sa celý proces s údajnými členmi tejto skupiny začne odznova.

O zrušení pôvodného rozsudku rozhodol krajský súd. Proces pritom od začiatku sprevádzalo množstvo škandálov. Niekoľkokrát sa vinou sudcu dostali obvinení na slobodu.

Občas s grimasami, výbuchmi smiechu, inokedy s vážnymi pohľadmi. Jána Golisa, Martina Kostíneka, Martina Krajčovica a ďalších štyroch mužov viní prokurátor z krádeže bankomatov, ktoré mali vytrhávať luxusnými autami. Šéfom mal byť Ján Golis.

Vinou pôvodného sudcu Juraja Mihála sa muži sa niekoľkokrát dostali na slobodu. Za prieťahy mu strhli 50 percent z platu. "Ja som si vedomý svojho zavinenia a toto považujem za primerané," povedal pred dvoma rokmi sudca Juraj Mihál.

Týmto sa výpočet pochybení pôvodného sudcu nekončí. Hoci mužom pred dvoma rokmi nadelil tresty, rozsudky nie sú právoplatné. Odvolali sa voči nim oni aj prokurátor, preto prípad skončil na odvolacom súde. Ten zistil zásadné nedostatky. 

Dva roky bolo o kauze ticho, teraz je všetko inak. Krajský súd na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok toho prvostupňového v plnom rozsahu. Znamená to, že nový sudca bude pojednávať celú vec od začiatku.

"Dôvodom rozhodnutia je skutočnosť, že odvolací senát zistil vo veci vážne procesné pochybenia v rámci konania pred súdom, a to u sudcu, ktorý vo veci rozhodol. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné," vysvetlil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

"Stanovisko k rozhodnutiu súdu budeme môcť poskytnúť, až keď nám bude doručené a oboznámime sa s jeho dôvodmi. Zrušenie prvostupňového rozsudku sme predpokladali, napokon prokurátor navrhoval jeho zrušenie v podanom odvolaní, aj keď len čo do oslobodzujúcej časti," uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Takéto rozhodnutie súdu očakávali podľa ich obhajcu aj muži, ktorých sa celý proces týka. Advokát niektoré možné pochybenia konkretizoval.

"Najmä nedostatočné zdôvodnenie obžalobného návrhu , nedostatočný procesný návrh týkajúci sa vyhlásení obvinených, nekonanie s poškodenými spoločnosťami, čítanie nezákonných výsluchov z prípravného konania. Vzhľadom na uvedené očakávam, že nový rozsudok prvostupňový o niekoľko rokov," povedal obhajca obvinených Tibor Timár.

Mužom pripisujú aj vytrhávanie bankomatov v Česku a Rakúsku. Tento proces majú ale na stole trnavskí sudcovia. Prvostupňový súd ich oslobodil a krajský ešte o odvolaní prokurátora nerozhodol. Ján Golis, Martin Kostínek a Martin Krajčovic sú momentálne na slobode, preto sme sa ich obhajcu pýtali, či sa pojednávaniam v Bratislave budú vyhýbať alebo naopak.

"Nemyslím si, že by sa vyhýbali, nakoľko aj v jedno aj v druhom konaní, keď boli prepustení z väzby, tak sa na konania dostavovali, aktívne sa zúčastňovali dokazovania a boli aj aktívni, čo sa týka samotného procesu. Veľmi veľkú, podstatnú časť skutkov na Slovensku nespáchali, respektíve ich nespáchali v takých zloženiach a v takým spôsobom a takou škodou ako to tvrdí svedok a obžaloba," dodal Timár.

Gangu pripisuje prokurátor desiatky vytrhnutých bankomatov najmä na západnom Slovensku. Stopy mali zahládzať korením. Hlavným svedkom v kauze je ich údajný komplic, Roman Paulus, ktorý je vo väzení pre vraždu šalianskeho podnikateľa. Za účasť na krádežiach dostával podľa vlastných slov 1000 eur. 

 


VIAC Z Domáce