29. 11. 2017 06:00 | SNINA/TV Markíza

Ďalší problém s CT-čkom: Nie sú peniaze a štát nepomôže, poskladať sa musia miestni

Na nový prístroj potrebuje nemocnica takmer 700-tisíc. Z vlastných zdrojov ho zaplatiť nedokáže.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Nemocnica nemá dostatok peňazí na kúpu nového CT prístroja. Poskladať sa naň musia obyvatelia celého okresu. Štát mestskú nemocnicu podporiť nechce. Vraj je príliš malá. CT pracovisko v sninskej nemocnici urobí ročne okolo 3000 úkonov.

„Väčšinou sú to akútne úkony, CT hlavy, hrudníka, brucha," vysvetľuje konateľ nemocnice Snina s. r. o. Andrej Kulan.

Ct-čko kúpili do nemocnice pred desiatimi rokmi. Za posledné dva - je ale veľmi poruchové. Na nový prístroj potrebuje nemocnica takmer 700-tisíc. Z vlastných zdrojov ho zaplatiť nedokáže. O peniaze z eurofondov žiadať nemohli. Nesplnili totiž kritéria.

„Nízky počet lôžok, malý počet pôrodov, nízky počet prevozov rýchlej zdravotnej služby v rámci regiónu," vymenovala dôvody hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„To je 40-tisícový a ťažko dostupný región, Uličská a Ublianšká dolina, ľudia sem cestujú až 47 km do Sniny, za vyšetreniami," argumentuje Kulan.

Nemocnica je mestská. Samospráva prispeje na nový prístroj najviac. Vyčlenili 300-tisíc eur. Keďže prístroj slúži obyvateľom celého okresu, podporu prisľúbili aj starostovia okolitých obcí.

Nemocnica už vyhlásila na nákup CT prístroja verejné obstarávanie. Zakúpiť by ho chceli do marca. Úveru sa zrejme aj tak nevyhnú.

Viac v reportáži Vladimíra Bučka:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce