01. 12. 2017 19:18 | TV MARKÍZA

Stanislav potrebuje na návštevu lekára prenosný kyslíkový prístroj. Poisťovňa žiadosť zamietla

Trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

Pán Stanislav zo Spišskej Novej Vsi.
Pán Stanislav zo Spišskej Novej Vsi. Foto: TV Markíza

Stanislav Kapalla (65) zo Spišskej Novej Vsi dokáže dýchať len s pomocou kyslíkového prístroja. Ten, ktorý má doma, je však na elektriku a keď potrebuje navštíviť lekára, vziať si ho zo sebou nemôže. „Chodím na kontroly k pľúcnemu, k internému a k obvodnej lekárke. Prenosný kyslík potrebujem, bez neho si nepomôžem," povedal pán Stanislav.

S prosbou o zapožičanie prenosného kyslíkového prístroja sa obrátil na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, keďže nie je pracujúci, nárok naň vraj nemá. „Prenosný kyslíkový koncentrátor môže byť poskytnutý len pacientom, ktorí sú v dlhodobom pracovnom pomere alebo študujú. Ak pacient nemá mobilný kyslíkový prístroj a potrebuje ísť k lekárovi, zdravotná poisťovňa mu uhradí prevoz sanitkou s potrebným vybavením," uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.

Za pána Stanislava tak všetky veci vybavuje jeho brat Ivan, ktorý je tiež ZŤP. Poisťovňa podľa hovorkyne pacientovi adekvátnu zdravotnú starostlivosť zabezpečila, keďže má schválenú liečbu stacionárnym koncentrátom kyslíka. „Pridelenie ďalšieho prístroja nemá zdravotný, ale sociálny rozmer. Túto problematiku majú v kompetencii úrady práce sociálnych vecí a rodiny," dodala Vasilenková.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce