01. 12. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mafiánska poprava košického bossa Holuba: Obvinili štyroch kedysi silných mužov podsvetia

Hrobárovi utiekol z lopaty trikrát.

Mikuláš Černák a švagor zavraždeného sa na treste dohodli.
Mikuláš Černák a švagor zavraždeného sa na treste dohodli. Foto: TV Markíza

Vyšetrovanie najokázalejšej mafiánskej popravy je na konci. Z likvidácie Roberta Holuba, po ktorom strieľali v hoteli a neskôr ho dorazili v nemocnici, obvinili štyroch kedysi silných mužov podsvetia.

Kým Mikuláš Černák a švagor zavraždeného sa na treste dohodli, údajný šéf sýkorovcov vinu odmieta. Holuba zabili ešte pred 20-timi rokmi. V 90. rokoch ho považovali za šéfa košického gangu.

Zabiť ho vraj chceli viacerí a z rôznych dôvodov. Hrobárovi utiekol z lopaty trikrát. Osudným sa mu stalo stretnutie v Bratislave na jeseň 1997. Podľa dohody mu mal Černák vydať nájomného vraha Alojza Kromku prezývaného Čistič. Namiesto toho prišiel zamaskovaný strelec a spustil paľbu.

Holubov ochrankár Štefana Fabián bol na mieste mŕtvy. Holub dostal päť rán, no prežil a mafia necúvla ani pred tým, že ho musí doraziť v nemocnici. Jozef Roháč alias Potkan, podľa obvinenia, z prístavby na Kramároch vypálil do ťažko zraneného Holuba cez okno vyše dvadsať rán.

Po rokoch od vraždy obvinili Mikuláša Černáka aj Alexandra Horvátha. Tí uzavreli dohodu o vine a treste. Pred súd sa zrejme čoskoro postavia aj ďalší dvaja muži. Robert Lališ - ktorý si len pred pár hodinami vypočul po tretíkrát doživotný trest - mal podľa vyšetrovateľa naverbovať na likvidáciu svojich ľudí. Posledným obvineným je údajný strelec Jozef Roháč odsúdený v Maďarsku.

Roberta Lališa považujú za dlhoročného bosa mafiánskej skupiny sýkorovcov, pripisujú mu množstvo vrážd, medzi nimi aj likvidáciu Roberta Holuba. On ale vinu na tomto skutku odmieta.

„Bolo skončené vyšetrovanie, náš klient popiera spáchanie skutku, cíti sa byť nevinný. K skutkovým okolnostiam sa vám v tomto štádiu vyjadrovať nemôžem," povedal advokát Roberta Lališa Martin Pohovej.

„V súčasnej dobe je možné uviesť, že v predmetnej trestnej veci bolo umožnené oprávneným osobám preštudovanie vyšetrovacieho spisu po skončení vyšetrovania a následne policajný vyšetrovateľ rozhodne o ďalšom postupe vo veci v zmysle trestného poriadku," uviedol hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

„Návrhy na doplnenie dokazovania sme uviedli, s tým, že čakáme, ako v súčasnom štádiu rozhodne vyšetrovateľ," hovoril Pohovej.

Vdova po Róbertovi Holubovi dodnes neverí, že jej muž viedol košické podsvetie. „Pretože jemu nebolo dokázané vlastne absolútne nič," povedala vtedy manželka zavraždeného Mária Holubová.

Po Holubovej smrti sa ale prestrelky v Košiciach neskončili. Skupina sa rozdelila a prišla odveta. Začal sa ďalší boj o kšefty a územie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce