06. 12. 2017 17:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Študentom neprišli peniaze na pôžičku. Vláda sľub nesplnila ani po roku

Študentov, ktorým úver schválili, je tento rok historicky najmenej.

Mesačný účet vysokoškoláka sa môže vyšplhať na stovky eur.
Mesačný účet vysokoškoláka sa môže vyšplhať na stovky eur. Foto: tvnoviny

Ani po roku vláda svoj sľub nesplnila. Vysokoškoláci sa sťažujú, že štát stále neposlal viac peňazí na pôžičky pre študentov. Ešte Peter Plavčan sľúbil, že do Fondu na podporu vzdelávania naleje ďalších 2,5 milióna eur, aby lacnejšie pôžičky dostalo viac mladých.

Peniaze doteraz neprišli a študentov, ktorým úver schválili je tento rok historicky najmenej.

Mesačný účet vysokoškoláka sa môže vyšplhať na stovky eur. Potvrdili nám to aj prváci na fakulte žurnalistiky. Oliver z Veľkého Grobu minie od 200 - 250 eur. „Som na internáte, platím internát, stravu, cigarety, alkohol ako bežní študenti," povedal.

Väčšine mladým pomáhajú rodičia alebo stíhajú brigádovať. Ak to nestačí, je tu študentská pôžička s trojpercentným úrokom a splácaním po škole.

Od toho základného poberania sociálneho štipendia, cez početnosť rodiny, počet súrodencov, cez situáciu v rodine a takisto sa posudzuje zdravotný stav.

Fond mal na pôžičky 2,7 milióna eur. Minulý týždeň schválil úvery študentom, je ich historicky najmenej. Štát pomôže len tisícke mladých. Riaditeľ Fondu hovorí, že počet žiadostí klesol. No nie je to len preto, že vysokoškolákov je menej.

"Najväčší problém je v tom, že fond ako taký nemal nikdy dostatok peňazí na podporenie všetkých žiadateľov o pôžičku," uviedol riaditeľ.

Vysokoškoláci vlani spísali petíciu. Dostali prísľub ešte od Petra Plavčana, že peňazí na pôžičky bude viac. Ministerstvo aj počas roka tvrdilo, že to rieši s rezortom financií. Výsledok je zatiaľ nulový. Ministerstvo Petra Kažimíra nám na otázky neodpovedalo. Odkázalo nás na rezort školstva. To zase vidí dôvod na ministerstvo financií.

Ministerstvo školstva žiadalo vo svojich prioritách finančné prostriedky potrebné na dofinancovanie Fondu na podporu vzdelávania. Tie však neboli do návrhu rozpočtu na rok 2018 premietnuté.

Ak nestojí ministerstvu a vládu, aby to dofinancovali, tak to treba otvorene povedať, že financie klesajú a len percento má možnosť dostať pôžičky.

Keby sa podarilo prostriedky nájsť, my by sme ich boli schopní vyčerpať. Doteraz sa to nepodarilo vyriešiť.

Ministerstvo školstva tvrdí, že chce získať peniaze navyše. Vysokoškoláci ale vidia osud študentských pôžičiek v čiernych farbách. Vraj sa môže stať, že časom úplne skončia.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce