06. 12. 2017 19:23 | TRENČÍN/TV Markíza

Armáde zo skladu pri Trenčíne nezmizla iba munícia, chýbajú aj protitankové zbrane

Analytik hovorí, že ak sa potvrdia zmiznutia takýchto zariadení, je to veľký problém. Na čiernom trhu sa dajú predať veľmi ľahko.

Zo skladu zmizli aj protitankové zbrane.
Zo skladu zmizli aj protitankové zbrane. Foto: TV Markíza

Našim vojakom nezmizla len munícia ale aj mimoriadne účinné odpaľovacie zariadenia. Podľa zistení Markízy v sklade pri Trenčíne chýba niekoľko kusov protitankových zbraní. Prípady strateného arzenálu vyšetruje národná kriminálna agentúra. Ministerstvo obrany hlási, už majú všetko spočítané.

Z trenčianskeho vojenského skladu podľa našich informácií nezmizli len strely, ale aj protitankové zbrane. Konkrétne má armáde chýbať až 11 kusov takzvaných odpaľovacích zariadení.

RPG zbrane používajú podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa špeciálne jednotky pri rôznych operáciách. Osvedčili sa aj vo vojnách v Afganistane, ale aj na Ukrajine. Záujem o ne majú i teroristi. Sú mimoriadne účinné - vozidlo dokážu zneškodniť na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov.

Analytik hovorí, že ak sa potvrdia zmiznutia takýchto zariadení, je to veľký problém. Na čiernom trhu sa dajú predať veľmi ľahko, stále je o ne obrovský záujem. V rukách koho skončia, nevedno.

Už v apríli sme vás informovali, že v Trenčíne chýba aj 120 kusov ručných granátov. Toto ale nemusí byť konečný výpočet toho, čo všetko armáde zmizlo. Minister obrany Peter Gajdoš po zverejnení týchto informácií nariadil kompletnú inventúru skladov po celom Slovensku. Na otázku o stratených RPG zbraniach nám napísali toto: „O výsledkoch inventarizácie munície vo vojenských skladoch a prijatých opatreniach budeme informovať na tlačovej konferencii tento piatok a tam všetko zodpovieme," uviedla Danka Capáková, hovorkyňa Ministerstva obrany SR.

Trenčín nie je jediný muničný sklad, kde niečo nesedí. Problémy sa objavili podľa našich zistení aj v Sklenom. Tam zmizlo približne 300-tisíc nábojov do malokalibroviek a na výcvik jednotlivca. Zistili to vraj tak, že v dovtedy neotvorených škatuliach namiesto streliva našli drevené hranoly. Prípady zmiznutí vyšetruje národná kriminálna agentúra. Minister obrany sľúbil, že pochybenia zamestnancov potrestá. Koľko toho naozaj zmizlo a kto je za to zodpovedný by sme sa teda mali dozvedieť už v piatok.

 VIAC Z Domáce