07. 12. 2017 19:40 | BRATISLAVA/TV Markíza

Niektorí učitelia odmeny dostanú, iní obídu naprázdno: Doplatili na chaos v školstve

Minister Kaliňák vyplatí odmeny v školách, ktoré zriaďujú jeho okresné úrady.

 Učitelia majú rovnakú prácu, bonus navyše im v týchto dňoch posiela len ministerstvo vnútra.
Učitelia majú rovnakú prácu, bonus navyše im v týchto dňoch posiela len ministerstvo vnútra. Foto: TVNOVINY.sk

Jedny dostanú odmenu až 300 eur, iní obídu naprázdno. Učitelia, ktorí patria pod ministerstvo vnútra si v týchto dňoch prilepšia. 

Ďalšiu časť zamestnancov spravuje rezort školstva, ten ale peniaze na koncoročné odmeny nemá. Martina Lubyová chce, aby sa pri bonusoch od štátu medzi učiteľmi nerobili rozdiely. Napriek tomu, mnohí zase doplatia na chaos v školstve, ktoré nemá jedného pána.

Je čas koncoročných odmien. Učitelia majú rovnakú prácu, bonus navyše im v týchto dňoch posiela len ministerstvo vnútra.

Na našu priamu otázku sme dostali odpoveď, že zamestnanci v školách pod týmto rezortom dostanú odmenu do 300 eur. Hovoríme o učiteľoch v bilingválnych gymnáziách či v špeciálnych školách. O pár hodín neskôr sme sa na odmeny pýtali ministerky školstva. Tá na bonus pre učiteľov nemá. 

Časť pedagógov teda odmenu od štátu dostane, zvyšok nie. Nerozhoduje pritom kvalita práce, ale typ školy, kde učí. Martina Lubyová hovorí, že to chce inak. A vraj sa už s ministrom vnútra dohodli.

 

„Dohodli sme sa, že treba pristupovať k odmenám v celom rezorte rovnako, aby nebol nikto preferovaní," povedala ministerka práce Martina Lubyová.

„Mne povedala pani ministerka, že je nevyhnutné, aby sme riešili spoločnú otázku pri rozdeľovaní odmien, pretože je viac zriaďovateľov." Uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.

Minister vnútra hovorí, že sa im darí každý rok v rezorte niečo ušetriť a môžu eurá rozdeliť aj učiteľom. Šéfka školstva naopak. Pod palcom má rádovo viac ľudí v školách a odmeny sú podľa nej nereálne.

Minister Kaliňák vyplatí odmeny v školách, ktoré zriaďujú jeho okresné úrady. Potvrdil nám to komunikačný odbor rezortu.

Učitelia aj odborári už dlho žiadajú, aby sa chaos v školstve upratal. Časť spravuje ministerstvo vnútra, časť zamestnancov patrí pod ministerstvo školstva a napríklad o učiteľkách v škôlke či jazykovej škole rozhodujú mestá a obce. Doplácajú na to zamestnanci a nielen pri odmenách. Martina Lubyová to teraz necháva na samosprávu.

Učitelia základných a stredných škôl, ktorých platí ministerstvo školstva, dostali plošné odmeny naposledy v decembri 2015 stovku na hlavu. Rezort vnútra aj vtedy delil svojim viac - po dvesto eur.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce