08. 12. 2017 11:40 , článok bol aktualizovaný 08. 12. 2017 17:26 | BRATISLAVA/zg, TASR

Fico naznačil, že doplnkové ordinačné hodiny plánuje zrušiť

Zákon by mal platiť od 1. mája 2018.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a premiér Robert Fico.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a premiér Robert Fico. Foto: TASR

Predseda vlády Robert Fico je pripravený zrušiť doplnkové ordinačné hodiny, v rámci ktorých by sa pacienti mohli objednať k lekárovi za úhradu.

Fico to oznámil na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že chce zobrať opozícii možnosť klamať o tejto téme. Parlament schválil spomínanú zmenu len tento týždeň s účinnosťou od mája 2018.

"Veľmi pozorne sledujem každú jednu legislatívu, ktorá ide cez vládu, ale aj tú, ktorú predkladajú poslanci. Pozorujem racionálnu diskusiu na tému, či je alebo nie je vhodné, aby pacient, ktorý dostane šancu objednať sa mimo ordinačných hodín, aby platil maximálne 30 eur," povedal Fico.

 

Napriek tomu, že táto diskusia má podľa jeho slov určité rácio, premiér musí skonštatovať, že opozícia aj médiá klamú. "Spustila sa tiráda, že Smer-SD zavádza opätovné poplatky v zdravotníctve. Smer-SD však vždy poplatky v zdravotníctve odmietal. Keďže opozícia to zneužíva a klame slovenskú verejnosť, som nútený povedať, že odmietam niesť zodpovednosť za klamstvá, ktoré tu od rána šíri opozícia," vyhlásil.

Fico preto vo štvrtok (7.12.) rokoval s Andrejom Dankom (SNS) a Bélom Bugárom (Most-Híd), hovoril aj s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD) a koaličnými poslancami. "Zobral som na vedomie, že to nadobudne účinnosť od 1. mája 2018. Vláda dovtedy ešte pristúpi k takým opatreniam, ktoré vylúčia akúkoľvek možnosť pre opozíciu klamať. Som pripravený toto opatrenie zrušiť," dodal.

Drucker si chce k téme doplnkových hodín ešte sadnúť s poslancami z výboru

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa zhodlo s premiérom Robertom Ficom na hrubom politickom zneužívaní témy doplnkových ordinačných hodín opozíciou. Ako konkrétne by sa ich fungovanie malo vyriešiť, však zatiaľ nehovorí.

Po tom, čo premiér Fico hovoril o ich možnom zrušení, rezort avizuje, že tému bude riešiť s poslancami parlamentného zdravotníckeho výboru. "V spolupráci s výborom pre zdravotníctvo pripraví do účinnosti tohto zákona takú právnu úpravu, ktorá znemožní zavádzanie občanov a politické zneužívanie tejto témy," povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Beblavý vyzýva Druckera, aby odstúpil

Schválená novela zákona o zdravotnej starostlivosti dáva lekárom možnosť zavedenia doplnkových ordinačných hodín. Minister Drucker považuje túto zmenu za "dobrú a koncepčnú". "Vytvára oveľa prísnejšie podmienky pre možnosti platenia úhrad v zdravotníctve," reagoval. Minister hovorí, že sa vďaka nej významne zvýši dostupnosť zdravotnej starostlivosti aj počas bežných ordinačných hodín.

"Takýto poskytovateľ je povinný sa rovnako správať aj k pacientovi, ktorý prichádza v riadnych ordinačných hodinách," vysvetlil. Drucker opätovne odmietol, že by šlo o zavádzanie poplatkov, pacienti majú zaplatiť úhradu za vyšetrenie mimo štandardných ordinačných hodín, ktoré budú navyše. Pripomína, že ani verejné zdravotné poistenie nie je bezodné.

Doplnkové ordinačné hodiny nebudú pre všeobecných lekárov a špecialistov povinné. Pacient sa v rámci nich bude môcť objednať, za vyšetrenie si však bude musieť zaplatiť, keďže nebude hradené z verejného zdravotného poistenia. Maximálna suma bude 30 eur. Ak prezident návrh zákona podpíše, lekári budú môcť doplnkové ordinačné hodiny zaviesť od mája 2018.

Možnosť zavedenia doplnkových ordinačných hodín dostali poslanci do návrhu zákona cez pozmeňujúci návrh. Predpísané lieky či ďalšie zdravotné výkony, ktoré lekár indikuje, budú aj v tomto čase hradené zdravotnou poisťovňou.

Pacienti a lekári: Zrušenie doplnkových hodín by bolo na škodu

acienti i lekári sú sklamaní z možného rušenia doplnkových ordinačných hodín, ktoré avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD). Pre TASR to povedali predstavitelia Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) a Asociácie súkromných lekárov (ASL).

 "Ak by tento návrh padol, bolo by nám to ľúto," povedala pre TASR Mária Lévyová z Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP). "Bolo by to veľkým sklamaním," doplnil šéf ASL Marián Šóth.

Obaja sú zvedaví, ako to dopadne. Je im ľúto, že diskusia už nie je odborná, ale spolitizovaná. Lévyová označila doplnkové ordinačné hodiny za dobrý nápad. Šóth o nich hovorí ako o  "naštartovaní systémových zmien aj z hľadiska zdravotného poistenia do budúcna".

Reakcia vládnej strany Most-Híd

Vládnu stranu Most-Híd prekvapil premiérov návrh. Napriek tomu, že Most-Híd ich považuje za dobré riešenie, chápe, ako Fico reaguje na "hystériu" vyvolanú opozíciou.

"Je nám ľúto, že politikárčenie je dôležitejšie ako zdravie a záujem občanov. Zároveň sme presvedčení, že službu objednať sa na presný čas, tak či tak budeme musieť skôr alebo neskôr vyriešiť," uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.

Tvrdí, že kým predkladateľ návrhu, poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Tibor Bastrnák zámer komunikoval jasne a jednoznačne, opozícia predviedla hon na čarodejnice a zneužila ľudí. "Na rozdiel od opozície nikdy sme nechceli a ani nezavádzali povinné poplatky za lekárske vyšetrenie. Návrh nezavádza povinnosť, ponúka len možnosť," povedala Debnár.

Pripomenula, že by umožnil zriadiť doplnkové ordinačné hodiny, počas ktorých by pacient, ktorý by v týchto časoch ordináciu navštívil dobrovoľne, hradil úkony, za ktoré by zaplatil maximálne 30 eur. "Ak by opozícia nebola šírila nepravdivé a skreslené informácie, ak by neklamala, ak by nezastrašovala verejnosť, ľudia by pochopili, že rozhodnutie majú v rukách práve oni," doplnila Debnár.

Reakcia OĽaNO

Doplnkové ordinačné hodiny, v rámci ktorých by sa pacienti mohli objednať, ale za vyšetrenie by museli zaplatiť, by nabúrali systém bezplatného zdravotníctva. Myslí si to hnutie OĽaNO, ktoré poplatky kritizuje. Považuje ich za nesystémové a nesociálne riešenie.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pripustil, že len nedávno prijaté opatrenie zrušia. "Nateraz sme ustáli boj o charakter nášho zdravotníctva," vyhlásil poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Marek Krajčí, ktorý volá po systémových riešenia pre slovenské zdravotníctvo.

Fico v súvislosti s poplatkami hovoril, že opozícia o nich klame. Zrušenie pripúšťa preto, aby opozícia klamať nemohla. Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča Ficov krok dokazuje, že opozícia mala pri kritike poplatkov pravdu. To, že koalícia niečo schváli a premiér im následne odkazuje, že sa to zruší, považuje za chaos.

Matovič upozorňuje, aby verejnosť nepodľahla pocitu, že v parlamente "zlí poslanci" schvália niečo kontroverzné a vyrieši to "dobrý ujo z úradu vlády", ktorý im pohrozí. Podľa lídra OĽaNO koaliční poslanci nerobia v parlamente nič bez vedomia premiéra. "Vedel aj o zvýšení platov poslancov aj o poplatkoch v zdravotníctve," doplnil.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce