11. 12. 2017 17:22 | RUŽOMBEROK/TV Markíza

Silný vietor a sneh páchal po Slovensku škody: Šmýkali sa cesty, ľudia ostali bez elektriny

Cez naše územie sa presúva front, ktorý sprevádza v horských oblastiach nad 1500 metrov vietor so silou orkánu.

Silný vietor v noci váľal stromy na severe Slovenska.
Silný vietor v noci váľal stromy na severe Slovenska. Foto: TVNOVINY.sk

Silný vietor v noci váľal stromy na severe Slovenska, značné škody napáchal najmä v lyžiarskom stredisku Jasná, ale aj tisícky domácností na Liptove a Orave ostali bez elektriny.

Na horských priechodoch dopravu komplikovalo aj sneženie. Cez Slovensko sa až do zajtra presúva front, ktorý sprevádza v horských oblastiach nad 1500 metrov vietor so silou orkánu.

Zjazdovky v Demänovskej doline od rána zívali prázdnotou. Kvôli vetru, ktorý na Chopku dosahoval až silu orkánu, v Jasnej uzavreli aj celé lyžiarske stredisko. Popadané stromy zničili viaceré snežné delá a niektoré ostali visieť na lanách lanoviek.

„Stredisko je kvôli bezpečnosti uzavreté. Predpokladáme, že jeho otvorenie v obmedzenom režime by mohlo byť už zajtra a v plnej prevádzke v stredu," uviedla hovorkyňa Tatry Mountain Resorts Zuzana Fabiánová. No desiatky stromov nepadali len na lyžiarske trasy.

Na chatu pri zjazdovke v Jasnej spadli hneď tri smreky a poškodilo aj vedľa stojace auto.

Všetci slúžiaci liptovskomikulášski hasiči mali plné ruky práce aj na prístupovej ceste do strediska a ďalších v ňom.

„Hasiči postupne prepílili a odstránili z komunikácií približne 30 stromov, popadali aj na autá a na chaty," povedala riaditeľka okresných hasičov Eva Krajčiová.

V Jasnej sa vyčíňanie vetra prejavilo najviac, no množstvo stromov museli desiatky štátnych i dobrovoľných hasičov odstrániť v noci a počas dňa aj z ciest na Orave. Žilinský kraj potrápili aj výpadky elektriny.

„Máme tuná ľudí, ktorí napríklad sú na kyslíkovom prístroji a jeden pán mi niekoľkokrát volal, že mu dochádza baterka a ja som mu nevedel vysvetliť, že prečo nejde prúd, a kedy ho zapnú aj napriek tomu, že som viackrát telefonoval," vysvetlil starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

 

V Liptovskej Osade a jej okolí ostalo niekoľko hodín bez elektriny asi 2000 domácností.

„V priebehu posledných 24 hodín sme na území stredného a severu Slovenska zaznamenali viac ako 30-tisíc domácností s výpadkami elektrickej energie," povedal hovorca Stredoslovenskej energetiky - distribúcie Miroslav Gejdoš.

Väčšinou však len na krátko, dlhšie výpadky zažilo okolo 3500 domácností. „V tomto momente evidujeme zhruba 70 odberateľov bez elektriny a počítame s tým, že aj tieto poruchy sa nám podarí odstrániť ešte do večera," dodal Gejdoš.

O problémy sa v noci a cez deň postaral aj sneh. Na horských priechodoch Donovaly, Čertovica, Šturec a Soroška sa najmä nad ránom šmýkali kamióny, tvorili sa kolóny, dopravu riadila polícia.

Prudké oteplenie, ktoré so sebou vietor priniesol a desiatky sypačov cestárov sa však postarali o to, že už v doobedňajších hodinách sa situácia v doprave stabilizovala. Vietor vyššie v horách potrápi ešte do zajtra.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce