12. 12. 2017 12:53 , článok bol aktualizovaný 12. 12. 2017 19:37 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Najväčšiu detskú nemocnicu na Kramároch čakajú veľké zmeny

Zmení nielen názov, ale aj filozofiu poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny
Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny Foto: DFNSP

Najväčšia slovenská detská nemocnica sídliaca na bratislavských Kramároch sa od prvého januára budúceho roka pretransformuje na Národný ústav detských chorôb (NÚDCH). Týmto krokom sa podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) mení celková filozofia poskytovania zdravotnej starostlivosti deťom. Drucker to povedal v utorok na tlačovej konferencii.

"Národné ústavy poskytujú zdravotnú starostlivosť na tej najvyššej úrovni, dokážu sa postarať o pacientov s najťažšími komplikáciami," zdôraznil Drucker. Detská nemocnica na Kramároch sa podľa neho najvážnejším prípadom venuje aj v súčasnosti.

Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny
Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny Foto: DFNSP
 

Po novom jej pribudne viacero špecializačných centier

V NÚDCH vznikne v horizonte piatich rokov napríklad Centrum jednodňovej chirurgie, Centrum detskej hematoonkológie či Spinálne centrum, kde sa budú liečiť detskí pacienti s ochoreniami chrbtice a miechy. Plánuje sa i vybudovanie Centra pre transplantácie obličiek u detí a dialyzačné pracovisko či Centrum pre matku a dieťa. Pripravuje sa tiež ubytovacie zariadenie pre deti a rodičov, rekonštrukciou prejde i urgentný príjem.

"Špecializované centrá umožnia rýchlejšiu a efektívnejšiu diagnostiku a odbremenia detského pacienta od zbytočných vyšetrení," vysvetlil Drucker. Ten očakáva, že do NÚDCH príde i viacero odborníkov zo zahraničia.

Na transformáciu bratislavskej detskej nemocnice na NÚDCH vyčlenil rezort zdravotníctva vyše 15 miliónov eur. Neskôr bude Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prideľovať NÚDCH finančné prostriedky podľa potreby.

Vznikne aj hotel pre mimobratislavské mamičky

Národný detský ústav chce čo najviac detí, ktorým to zdravotný stav dovolí, liečiť ambulantne. Preto v nej má vzniknúť takzvaný hotel pre mimobratislavských rodičov s deťmi, ktoré čakajú na jednodňový zákrok. Ubytovacie zariadenie by týmto odbremenilo NÚDCH od zbytočných hospitalizácií na lôžkach.

Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny
Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny Foto: DFNSP
 

Nachádzať sa bude v spojovacích priestoroch s Univerzitnou nemocnicou Bratislava (UNB). "Poskytne 20 dvojlôžkových izieb či desať malometrážnych dvojizbových bytov," povedal riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Ladislav Kužela.

Hotelová časť by podľa neho mohla byť dobudovaná do leta 2019. Takmer 40 percent pacientov liečených v DFNsP Bratislava je podľa Kuželu mimo Bratislavského kraja. Celú správu ubytovacieho zariadenia by mala mať v správe charitatívna organizácia. "Počítame s tým, že vzhľadom na túto skutočnosť treba rozšíriť aj parkovacie kapacity," doplnil Kužela.

Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny
Detskú nemocnicu na bratislavských Kramároch čakajú zmeny Foto: DFNSP
 

Nový urgentný príjem by mohol byť dokončený v marci 2019, bude modernejší. "Projektovú dokumentáciu už máme hotovú, v januári vyhlásime súťaž na zhotoviteľa," spresnil Kužela. V novom urgentnom príjme sa má pacient podľa neho manažovať tak, aby už od prvého kontaktu v triediacej ambulancii vedeli, "že ich zdravotný stav je známy, monitorovaný a smerovaný na jednotlivé oddelenie".

NÚDCH bude podľa Druckera úzko spolupracovať s univerzitami a vychovávať mladých medikov. Takisto bude zavádzať inovatívne postupy diagnostiky a liečby pre ostatné zdravotnícke zariadenia.

Detská fakultná nemocnica v Bratislave ročne hospitalizuje 19.000 detí. Liečia sa tu najzávažnejší detskí pacienti z celého Slovenska.

 


VIAC Z Domáce