15. 12. 2017 07:33 , článok bol aktualizovaný 15. 12. 2017 17:26 | OPOJ/TASR, TV Markíza

Policajti zverejnili video z naháňačky, počas ktorej zastrelili šéfa bankomatovej mafie

Golisa (†42) prichytili v obci Opoj, ako s ďalším mužom kradne Škodu Fábiu.

Pri prestrelke zomrel údajný šéf bankomatovej mafie.
Pri prestrelke zomrel údajný šéf bankomatovej mafie. Foto: TVNOVINY.sk

Trnavskí policajti pri zásahu v obci Opoj v okrese Trnava v noci na piatok použili služobnú zbraň a postrelili podozrivých z krádeže auta. Jeden z postrelených mužov zraneniam na mieste podľahol, druhý je v nemocnici.

Televízii Markíza sa podario zistiť, že pri prestrelke zahynul šéf bankomatovej mafie Ján Golis (†42). Druhý postrelený je Martin Krajčovic, prezývaný Vrecko. Golisa zasiahla guľka z policajnej zbrane do hlavy. Muža sa už nepodarilo oživiť. Druhý postrelený je podľa našich informácií v stabilizovanom stave a predpokladá sa, že ho čoskoro predvedú na výsluch.

 

Pri zásahu sa zranil aj jeden policajt, ktorý bol za volantom policajného auta, do ktorého unikajúci muži narazili. Policajt má poranenú tvár, hrudník a koleno, informoval na tlačovej konferencii policajný prezident Tibor Gašpar.

Polícia zverejnila na sociálnej siete zábery z policajnej naháňačky:

zdroj: Facebook/Polícia SR

Ako ďalej povedal, na miesto dokonca krátko po incidente prišiel muž, ktorý sa policajtom vyhrážal, že ich zabije. Policajný prezident muža vyzýva, aby sa sám prihlásil na polícii.   

Políciu na konanie dvojice upozornil pred pol štvrtou nadránom telefonicky občan. Policajti podľa Gašpara dostali informáciu, že môže ísť o zásah proti nebezpečným páchateľom. Muži boli zamaskovaní, na hlavách mali šiltovky.

Bankomatová mafia, Ján Golis.
Bankomatová mafia, Ján Golis. Foto: TVNOVINY.sk
 

Policajná akcia sa uskutočnila v úzkej slepej ulici, odkiaľ sa podozriví pokúsili utiecť s použitím násilia. Podľa opisu Gašpara sa im druhým nárazom do policajného vozu hliadky obvodného oddelenia podarilo tento voz odhodiť a vytvoriť únikovú cestu. Pri tom poškodili aj autá zaparkované na ulici. Unikajúcemu autu sa po 20 metroch postavil do cesty druhý policajný voz.

„Vozidlo vôbec nespomalilo, nezastavilo a tentoraz sa rozhodli vynútiť si únikovú cestu nárazom do vozidla, v ktorom sedeli dvaja policajti. Došlo až k trom nárazom, vždy vozidlo zacúvalo a snažilo sa nabrať vyššiu rýchlosť, aby dokázalo si tú cestu vytvoriť,“ opísal policajný prezident.

Po druhom náraze sa policajnej hliadke podarilo vystúpiť z voza a začala paľbu na narážajúce auto. Po voze strieľala aj dvojica z prvej policajnej hliadky. Auto páchateľov zasiahli viaceré rany do čelného skla, motorovej časti, zadného skla. Gašpar nevedel s určitosťou povedať, kam policajti mierili. Pravdepodobne však podľa neho i na posádku vozidla. Výstrelov padlo viac ako desať.

Na výzvy policajtov nereagovali

V prípade útoku, ktorý viedli podozrivé osoby voči policajtom, išlo o útok autom. Podľa Trestného poriadku a zákona je možné hovoriť o zbrani, auto je zbraňou a toto konanie môžeme hneď kvalifikovať ako útok na verejného činiteľa s použitím zbrane,“ uviedol Gašpar.

Skupina okolo Golisa úradovala prevažne na západnom Slovensku

Policajný prezident potvrdil, že  obaja páchatelia majú bohaté záznamy o trestných stíhaniach z minulosti a patrili k členom bankomatovej mafie. Známi sú tým, že vytrhávali bankomaty a korením zahladzovali stopy, k niekoľkým skutkom sa dokonca aj priznali.

Okresný súd v Bratislave im vymeral tresty, ale krajský súd ich zrušil a celé dokazovanie malo ísť odznova. Zistili, že pôvodný sudca Juraj Mihál mal v spise množstvo chýb. Jeho vinou sa niekoľkokrát členovia údajnej bankomatovej mafie dostali na slobodu. Sudcu za to aj disciplinárne postrestali.

Neskôr skupinu obvinili aj z vytrhávania bankomatov v zahraničí, ale Okresný súd v Trnave ich oslobodil a čakali na právoplatné rozhodnutie. 

 


VIAC Z Domáce