16. 12. 2017 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Matúš (26), ktorý sa vyhrážal policajtom v Opoji, sa sám prihlásil

Slovný útok sa stal po akcii, pri ktorej zomrel údajný šéf bankomatovej mafie Golis (†42).

Rozstrieľané auto údajného šéfa bankomatovej mafie Jana Golisa (†42).
Rozstrieľané auto údajného šéfa bankomatovej mafie Jana Golisa (†42). Foto: Polícia Slovenskej republiky
Pri prestrelke zomrel údajný šéf bankomatovej mafie.
Bankomatová mafia, Ján Golis.
Rozstrieľané auto, v ktorom bol údajný šéf bankomatovej mafie Ján Golis (†42).

Nakoniec ho hľadať nemuseli, prihlásil sa sám. Muž, ktorý sa vyhrážal policajtom likvidáciou po tragickej streľbe v Opoji, strávil noc za mrežami.

Zrejme neuniesol, že pri pokuse o krádež auta zastrelili údajného šéfa bankomatovej mafie Jána Golisa (†42) a guľka zasiahla aj jeho komplica.

Streľba, po ktorej zomrel Ján Golis, mala nečakanú dohru. Približne okolo 04.00 h, keď už miesto činu policajti označili páskou, k nim prišiel ďalší muž. Na aute stiahol okienko a mužom zákona údajne povedal túto vetu, ´za smrť nášho človeka zomrie 20 policajtov´. Potom šliapol na plyn a ušiel.

Policajný prezident ho ale ešte v piatok (15. 12.) vyzval, aby sa im prihlásil sám. „Toto nemôžeme pripustiť, aby sa začali dokonca takýmto spôsobom páchatelia vyhrážať nejakou odplatou policajtom a je v jeho záujme, aby sme nemuseli použiť všetky prostriedky, ktoré polícia má, na vypátranie tejto osoby," povedal ešte v piatok (15. 12.) policajný prezident Tibor Gašpar.

Interiér auta, v ktorom zastrelili Jana Golisa (†42).
Interiér auta, v ktorom zastrelili Jana Golisa (†42). Foto: Polícia Slovenskej republiky
 

Táto výzva evidentne zafungovala. Na políciu do Galanty 26-ročný Matúš Štibrányi prišiel podľa našich informácií okolo 3tej poobede. Zistili sme, že to bolo krátko predtým, ako ho chceli ísť zadržať.

Vyšetrovateľ mladíka obvinil z útoku na verejného činiteľa verbálnym spôsobom. V cele policajného zaistenia bude až do rozhodnutia súdu. Podľa informácií TV Markíza chcú Matúša vyšetrovať za mrežami. Ak mu vinu dokážu, hrozí mu až 5 rokov väzenia.

Prečo sa tam objavil a či bol komplic postrelených mužov, zatiaľ povedať nechcú. Podľa bývalého kriminalistu by sa mali takéto slová prísne trestať. A to aj v prípade, že to bola z Matúšovej strany citová reakcia na úmrtie kamaráta. Snopko tvrdí, že ak by to policajti neurobili, ukázali by slabosť.

„A vzbudil by dôvodnú obavu občanov, že keď nevie ochrániť ani len policajtov pred takýmto vyhrážaním, tak vôbec už nebude vedieť ochrániť bežných občanov. toto, pokiaľ sa nevyskytnú poľahčujúce okolnosti, je potrebné poriadne na výstrahu odstíhať, aby si títo ľudia uvedomili, že policajt je policajt a nemožno si o neho utierať topánky," myslí si bývalý kriminalista Matej Snopko.

Golisov komplic - Martin Krajčovic, ktorý streľbu prežil, ešte obvinený nie je. Stále je v nemocnici. V jeho prípade by išlo iba o krádež, útok na verejného činiteľa nie - lebo bol len spolujazdec. Počas úniku vystrelili policajti približne 20 rán.

 


VIAC Z Domáce