19. 12. 2017 10:06 | BRATISLAVA/TASR

Nová aplikácia sleduje výdavky a bločky: Používatelia presne vedia, koľko a na čo minuli eurá

Aplikáciu Kill Bills vyvinuli študenti v Bratislave.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Natee Meepian/shutterstock.com

Študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave vyvinuli aplikáciu Kill Bills, ktorá číta nákupné bločky a sleduje, koľko miniete. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

"Aplikácia vie zatriediť jednotlivé položky na bločkoch do kategórií a následne vytvárať rôzne grafy a tabuľky. Používatelia môžu sledovať výdavky v čase, porovnávať, koľko minuli na potraviny či pohonné hmoty za uplynulý týždeň oproti tomu aktuálnemu a informácie aj zdieľať. Každý používateľ tak vie, koľko na čo minul," vysvetlil jeden z autorov Pavol Ondrejka.  

Rôzne bločky

Aplikácia sa dokáže vysporiadať s rôznymi typmi bločkov i názvami nakupovaných produktov. Umožňuje jej to umelá inteligencia, ktorá sa priebežne učí, čo kam zaradiť.

Študenti pred spustením projektu zisťovali, či je podobná aplikácia na trhu a či by o takúto pomoc ľudia mali záujem. Prieskum ukázal, že veľa ľudí by svoje výdavky rado kontrolovalo, ale len málo z nich to robí a aplikáciu by privítali. 

Stačí mať mobil

"Stačí mať mobilný telefón, blok odfotografovať a systém s použitím počítačového videnia a optického rozpoznávania znakov dokáže obrázok previesť na digitálny text, z ktorého už vie vybrať jednotlivé informácie o položkách, ktoré sa následne použijú pri tvorbe prehľadných grafov či tabuliek," vysvetlil začiatky projektu ďalší zo študentov Jozef Mláka. 

Aplikáciu zatiaľ testuje úzky okruh ľudí. Do testovania sa môže zapojiť aj verejnosť, stačí o prístup požiadať na http:/kill-bills.sk/. Plná verzia by podľa autorov mohla byť dostupná v priebehu roku 2018.


VIAC Z Domáce