20. 12. 2017 12:49 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Ako bude vyzerať Silvester v mestách? Svetelné šou či diskotéka pod holým nebom

Novoročná zábava stojí tisíce eur.

Silvester v Bratislave.
Silvester v Bratislave. Foto: TASR

Ohňostroj a zábava, ale aj tisícky minutých eur. Slovenské mestá majú prípravy silvestrovských osláv za sebou. Niektoré ponúknu svojim obyvateľom aj zopár noviniek.

Tradičné miesta, ale aj originálne predstavenie, to pripravili pre ľudí, ktorí nový rok privítajú v hlavnom meste. „Novinkou je veľkolepá svetelno-vizuálna šou, ktorá bude prebiehať na námestí Ľudovíta Štúra a ohňostroj, ktorý bude tiež doplnený originálnou hudbou. Hudba nebude ako bolo minule Na krásnom modro Dunaji, ale bude tam pustená moderná hudba," uviedla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Bratislave bude diskotéka pod holým nebom

Silvestrovské oslavy (31.12.) v Bratislave budú tentoraz v znamení svetelnej šou i diskotéky pod holým nebom. Chýbať nebude ani polnočný ohňostroj odpálený z lode na Dunaji. Tentoraz však nebude za hudobného sprievodu Straussovho známeho valčíka Na krásnom modrom Dunaji, ale sprevádzať ho bude modernejšia hudba. Centrálnou zónou osláv bude Námestie Ľudovíta Štúra a Hviezdoslavovo námestie.

Bratislavčania i návštevníci hlavného mesta sa môžu prísť do centra mesta zabávať počas Silvestra od 22.00 h. Pripravená bude pre nich aj vizuálno-svetelná šou s nadrozmernou svetelnou časomierou na Námestí Ľudovíta Štúra, ktorá bude odrátavať záverečné minúty tohto roka. Mestská časť Staré Mesto zas pripravila na Hviezdoslavovom námestí diskotéku pod holým nebom.

"Novinkou je aj to, že ostane počas silvestrovskej noci na Hlavnom námestí vianočný stromček, ktorý bol v minulosti vždy ihneď po vianočných sviatkoch demontovaný, pretože bol prekážkou pre stavbu silvestrovského pódia," podotkol Nesrovnal.

O bezpečnosť a nerušený chod silvestrovskej noci v Bratislave sa budú starať posilnené hliadky mestskej i štátnej polície, taktiež pracovníci strážnej služby a zdravotníci. Na šiestich kontrolovaných vstupoch na Hviezdoslavovo námestie budú policajti a strážna služba dohliadať na to, aby návštevníci do centrálnej zóny v Starom Meste vstupovali bez sklenených fliaš či ostrých a nebezpečných predmetov.

Na rozdiel napríklad od Banskej Bystrice si na verejné oslavy ľudia nebudú môcť priniesť vlastnú pyrotechniku. „Šesť kontrolovaných vstupov na Hviezdoslavovo námestie, kde policajti budú kontrolovať, aby ľudia do centrálnej časti mesta nenosili rôzne nebezpečné predmety," povedala Onufer.

 

V Banskej Bystrici neboli ostavy niekoľko rokov

Aj Banskobystričania sa tento rok majú na čo tešiť. Ostatných päť rokov neboli na tomto námestí žiadne oficiálne silvestrovské oslavy, no ale tento rok mesto pripravilo niekoľko noviniek. Partie kamarátov a hlučná pyrotechnika, žiaden ohňostroj ani program, takto to vyzeralo minulé roky.

„Vnímame podnety Banskobystričanov, ktorí sa chcú prísť zabaviť v závere roka na námestie a keďže do krajského mesta silvestrovské oslavy patria, ich tradíciu sme sa rozhodli oživiť. Dve hodiny pred polnocou sa na Silvestra návštevníci môžu tešiť na hudobné kapely Duchoňovci, Metalinda, Rock Reunion a na druhý deň v rámci novoročných osláv to bude Otto Voce a Martin Vetrák," opísala hovorkyňa banskobystrického magistrátu Zdenka Marhefková.

Rekordy v návštevnosti

Novoročný popoludňajší ohňostroj už niekoľko rokov láme rekordy v návštevnosti. Chýbať nebude ani v prvý deň roku 2018. Za silvestrovské oslavy v centre zaplatí mesto zhruba 10-tisíc eur. O dve tisícky viac to bude stáť Prešovčanov.

„Dve hodiny pred polnocou vystúpia prešovské kapely Helenine oči a Akustika a prvé sekundy nového roka budeme spoločne vítať tradične zdravicou primátorky a veľkolepým ohňostrojom," uviedla hovorkyňa prešovského magistrátu Veronika Kmetóny Gazdová.

Na severovýchode Slovenska vo Svidníku sa magistrát zmestil do dvoch tisícok eur. Bezmála toľko zaplatí za vystúpenie umelcov aj ohňostroj. Tu však budú sláviť príchod nového roka aj dva týždne po Silvestri. Ohňostroje tu budú mať dva.

„No náš kraj je špecifický tým, že sa smerujeme na Juliánsky kalendár, takže ľudia radi oslavujú a oslavujú dlhšie ako možno v iných miestach na Slovensku, takže predpokladáme, že sa oslavy posunú až do polovičky januára," povedala Kristína Tchirová, hovorkyňa svidníckeho magistrátu:

Vtedy privítajú nov rok Rusíni. Nielen na severovýchode, ale v celej krajine sa do terénu vyberie viac policajtov ako inokedy. Hliadok bude viac na oslavách, verejných miestach, ale aj v nákupných centrách.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce