28. 12. 2017 19:00 | /TV Markíza

Je to normálne?! Pán Milan už štyri mesiace márne zháňa urológa

Prečítajte si, aké patálie už musel absolvovať.

Pán Milan.
Pán Milan. Foto: TVNOVINY.sk

Na Slovensku už nie je problém iba dostať termín u lekára. Problémom je lekára vôbec nájsť. Minister zdravotníctva sľuboval riešenia ešte začiatkom roka. Pacient ale stále iba čaká. Dokedy?

Za kratší koniec ťahá aj pán Milan zo Žilinského kraja. Štyri mesiace márne zháňa urológa.

Ani v meste sa mu nedarilo. K lekárovi sa ledva dovolal. Potom zistil, že na časenky treba stáť už od pol šiestej ráno. A keď na záver termín dostal, v ambulancii ho otočili, že nemajú zmluvu s jeho poisťovňou. O probléme vie aj župa.

„Dlhodobo komunikujeme a upozorňujeme poisťovňu a ministerstvo, aby navýšila minimálnu sieť lekárov, ktorých máme v Žilinskom kraji nedostatok," uviedla hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.

Poisťovne hovoria, že lekárov majú zazmluvnených viac ako je treba. Problém je podľa nich v tom, že nie sú rozložení rovnomerne. A tak ľudia v menších mestách nemajú kam chodiť a tak idú do najbližšieho väčšieho mesta. Tam je ale tiež plno. Riešenie sľuboval Tomáš Drucker už dávno. Lekárov chcel dostať bližšie k ľuďom.

„Na kraji máte ich veľa a potom v tých regiónoch menej. Ideme urobiť vyváženejšiu sieť na úroveň okresov. Chceme vytvoriť aj mechanizmy, ktoré budú pozitívne a negatívne motivačné pre zdravotné poisťovne," sľuboval minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Toto bolo vo februári. Problém pána Milana však ukazuje, že v praxi sa veľa nezmenilo. Dnes minister sľubuje, že je to len otázka času.

„Už máme urobené všeobecné lekárstvo a lekárov pre deti a dorast. Rozpracované sú mnohé špecializácie. Ja predpokladám, že koncom januára by sme mohli dať ucelenú vec do legislatívneho procesu," dodal Drucker.

Poisťovne hovoria, že vlastné opatrenia robia už dnes. Paradoxom je, že štátna poisťovňa v minulosti urológa, čo chcel robiť na Kysuciach, odmietla. Keď ho teraz sama oslovila, poisťovňu odmietol zas on.

 


VIAC Z Domáce