15. 01. 2018 16:19 | BRATISLAVA/TASR

Štefanovi hrozí doživotie za pokus o teroristický útok na súd, ministerstvo a políciu

Prokurátor podal obžalobu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Sebastian Duda/shutterstock.com

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Štefana K. za obzvlášť závažný zločin terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme a zločin nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových biologických agensov a toxínov. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"Obvinený v úmysle vážne zastrašiť obyvateľstvo a štátne inštitúcie spáchal zločin ohrozujúci život a zdravie ľudí a taký čin spáchal na verejnom činiteľovi, teda na chránenej osobe. Bez povolenia si zadovážil, prechovával, použil a dal na prepravu rádioaktívny materiál, pričom taký čin spáchal závažnejším spôsobom konania, na viacerých osobách z osobitného motívu v úmysle spáchať trestný čin terorizmu a niektorých účastí na terorizme," dodala hovorkyňa. 

Sudcom poslal zásielky

V novembri 2016 Štefan K. prostredníctvom poštovej zásielky poslal dvom sudcom - Okresného súdu v Poprade a Okresného súdu v Považskej Bystrici - po dve zásielky. 

"Jedna zásielka obsahovala priehľadné uzatváracie plastové vrecúško a v oboch bol list s výhražným obsahom, v ktorom upozorňoval na kontamináciu prostredia rádioaktívnou látkou po otvorení listu. Podľa záverov znaleckého posudku uvedené plastové vrecúško obsahovalo rádioaktívnu látku amerícium," objasnila hovorkyňa.

O dva týždne poslal zásielku aj na Ministerstvo spravodlivosti. Obálka aj list boli kontaminované tou istou rádioaktívnou látkou, v dôsledku čoho pri otváraní obálky a manipulácii s listom existovalo riziko kontaminácie.

Približne po ďalšom týždni poslal obdobnú zásielku Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru v Prešove a Okresnému súdu v Kežmarku.

V prípade uznania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody na doživotie.


VIAC Z Domáce