21. 01. 2018 19:17 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Polícia chce prísnejšie zakročiť proti mladým vodičom

Ďalšia zmena, ktorú navrhuje polícia, sa týka kamionistov.

Veľkým problémom u mladých je alkohol za volantom.
Veľkým problémom u mladých je alkohol za volantom. Foto: TV Markíza

Za posledné roky spôsobili takmer každú piatu smrteľnú nehodu práve mladí vodiči, ktorí majú vodičský preukaz menej ako dva roky. Polícia preto navrhuje, že ak taký vodič dvakrát po sebe spácha závažný priestupok, pokuta to už nevyrieši.

„Zadržíme vodičský preukaz a navrhujeme tam aj doškoľovacie postupy v spolupráci s dopravnými psychológmi," uviedol viceprezident PZ SR Ľubomír Ábel. U mladých vodičov do 24 rokov je problémom aj alkohol za volantom.

Podľa štatistík sú v tomto smere najmenej zodpovední. Polícia verí, že toto prísnejšie opatrenie bude mať najmä značný preventívny efekt. Očakávajú tiež nižší podiel smrteľných nehôd mladých vodičov.

Dopravný analytik Marián Ürge uviedol, že autoškoly dávajú vodičské preukazy mladým ako na páse, pripravení jazdiť pritom nie sú. Odborník by voči mladým vodičom zakročil ešte prísnejšie a zakázal by im v prvých rokoch šoférovania viesť vozidlá so silnými motormi.

Ďalšia zmena, ktorú navrhuje polícia, sa týka kamionistov. Tí aktuálne na cestách nemôžu predbiehať svojich pomalších kolegov. Polícia im chce vyjsť v ústrety a tento zákaz zmierniť. Vodičom kamiónov spôsobuje zákaz predbiehania na diaľnici aj viacero komplikácií. Keď sa dostanú za pomalší nákladiak, výrazne im to predlžuje cestu a nestíhajú termíny.

"Snažili sme sa nájsť kompromis a dovolíme im to, ale len v čase od 22.00 do štvrtej v noci, keď ľudia nie sú na diaľnici," uviedol Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ.

Kamionistov na jednej strane zmiernenie zákazu teší, no uvítali by aj ďalšie ústupky. Dopravný analytik by však naopak nočné povolenie predbiehania obmedzil len na zimné mesiace.

Aká bude definitívna podoba týchto zmien ukážu nasledujúce mesiace, a najmä diskusia v parlamente. O novele by poslanci mohli rokovať začiatkom leta.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce