25. 01. 2018 17:40 | BRATISLAVA/zv

Jakubko so vzácnou chorobou môže mať normálny život: Problémom sú peniaze

Rodičia by urobili aj nemožné. Aj keby však chodili z domu do domu, toľko peňazí na operáciu nezoženú.

Jakubko je veselé dieťa a pre rodičov je všetkým.
Jakubko je veselé dieťa a pre rodičov je všetkým. Foto: TV Markíza

„Keď sa na Jakubka pozriete, nedá sa inak, musíte sa usmiať. To dieťa je dar. Aj keď má také nožičky, aké má, ale to neznamená, že nemôže ešte urobiť dieru do sveta," hovorí Andrea, ktorá prežila bezproblémové tehotenstvo a aj pôrod zvládla hladko.

Až pár minút po tom, čo Jakubko prišiel na svet, si všetci všimli, že niečo nie je v poriadku. Narodil sa s nevyvinutými nôžkami. Existuje síce spôsob ako mu pomôcť, ale operácia v USA, ktorá by mu zabezpečila normálny život, stojí tisíce eur.

Vzácna diagnóza tibiale hemimeli

„Až keď sa Jakubko narodil a sestričky ho vzali poumývať, prišla za mnou lekárka s otázkou, či máme v rodine niečo s nožičkami, pretože s malým niečo je. Manžel za mnou prišiel s tým, že bude celý život sedieť. Na invalidnom vozíku," opísala nám Jakubkov príbeh jeho mama.

Diagnóza sa volá tibiale hemimeli, vyskytuje sa u jedného dieťaťa z milióna. Jakubko je psychicky v poriadku, poškodené má „len" nôžky. Chýbajú mu holenné kosti, ľudovo povedané píšťaly. Na jednom chodidle má tri a na druhom štyri prsty, jedno kolienko má nevyvinuté, druhé nemá vôbec a nemá ani členky.

Operácia za tisíce eur veľkou nádejou

Rodičia by pre neho urobili aj nemožné. Zákrok v Amerike je pre nich obrovskou nádejou. Aj keby však chodili od domu k domu, peniaze by nezohnali. „Ide o šesť operácií, tri operácie na každej nožičke, za 300-tisíc eur. Toto my našetriť nedokážeme. Ďakujeme všetkým, kto nám vie a môže pomôcť. Ďakujeme," dodala mama.

Jakubkov otec je presvedčený, že to zvládnu a jeho syn bude žiť plnohodnotným životom. Ešte nevie ako, ale verí, že sa postaví na nohy. „Je skvelý. Stále sa smeje. Je veľmi šťastné dieťa a som veľmi rád, že ho máme," povedal.

Pomôcť môžete aj vy

Ťažko skúšanej rodine sa rozhodla pomôcť aj Nadácia Televízie Markíza spolu s portálom ĎAKUJEME.sk ktorého tím už osem rokov pomáha a umožňuje ľuďom porozprávať ich príbeh alebo príbeh priateľa, ktorý nemá finančné zdroje na operáciu, liečenie, zdravotné pomôcky, rehabilitáciu či štúdium.

Na ich stránke nájdete Jakubkov príbeh a, samozrejme, aj vy môžete prispieť a uľahčiť mu život. 

Pozrite si Jakubkov príbeh z magazínu Reflex 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce