29. 01. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Potvrdiť smrť môže aj očiar. Ministerstvo zmenilo pravidlá pre obhliadky zosnulých

Niektorí lekári-špecialisti s tým však môžu mať problém.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com / Photographee.eu

Potvrdiť smrť môže aj očiar. Ministerstvo zdravotníctva zmenilo pravidlá pre obhliadky zosnulých. Do služby môže v prípade núdze povolať aj lekárov, ktorí to doteraz nerobili. Niektorí ale tvrdia, že mŕtve telo videli naposledy ešte na vysokej škole.

Keď niekto zomrie mimo nemocnice, napr. na ulici, telo príde skontrolovať lekár. Doteraz to robili napr. obvoďáci. Nie vždy ale boli k dispozícii a pozostalí či policajti čakali na lekára aj hodiny. Po novom môžu úrady povolať aj špecialistu, teda napríklad kožného, ušného alebo aj tohto očného lekára. Tým sa to však nepáči.

„Som 20 rokov po škole a nikdy som ani nič také posledných 20 rokov nerobil. Neviem za seba zaručiť, že by som dokázal to spraviť tak, aby to bolo k spokojnosti," povedal nám očný lekár Ondrej Hulala.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová však prezradila, prečo sa rozhodli k tomuto kroku. „Myslíme si, že aj špecialisti majú dostatočnú odbornosť. aby mohli vykonávať obhliadky mŕtvych tiel. Tak isto sme chceli odstrániť aj nerovnosť medzi lekármi, aby to robili všeobecní aj špecialisti," vysvetlila.

A obvodný lekári s argumentom súhlasia. „Myslíme si, že všetci lekári, ktorí študovali lekársku fakultu, máme rovnakú štartovaciu dráhu. lebo aj my všeobecní lekári máme iba skúšku zo súdneho lekárstva," tvrdí lekárka Zuzana Nedelková.

Služba bude dobrovoľná

Niečo ale doktorov predsa len spája. Či špecialista alebo všeobecný lekár, ak to bude nutné, obhliadke mŕtveho tela sa nevyhne ani jeden. Hulala si myslí, že je to určitá forma nútenej práce. „Zákon je postavený na báze dobrovoľnosti. Povinnosť je až posledná inštancia," konštatovala Eliášová.

Obhliadky má na starosti úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Teraz vyberá firmy, čo zabezpečia ochotných lekárov. Ak by nejakí chýbali, dobrovoľných doktorov osloví sám. Až keď zlyhá táto možnosť môže službu prikázať.

„Na základe doterajšej skúsenosti môžeme povedať, že ¾ rozpisov a približne na tri štvrtine územia Slovenska bude možné od marca zabezpečiť prehliadky mŕtvych tiel dobrovoľnými lekármi, zvyšok úrad doplní prehliadajúcimi lekármi na základe zákonom určenej povinnosti," reagovala hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová.

Štát argumentuje, že povinnosť im nechal iba pre istotu, aby sa nestalo, že k telu nebude mať kto prísť. Lekári chceli, aby obhliadky robili samostatní profesionáli, ako to vidíme napríklad aj v seriáloch.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce