30. 01. 2018 13:00 , článok bol aktualizovaný 30. 01. 2018 14:24 | KOŠICE/TASR

Expolicajt si za vraždu snúbenice deň pred svadbou odsedí 23 rokov

Odsedí si ich vo väznici s maximálnym stupňom stráženia.

Policajt zabil snúbenicu deň pred svadbou. Mala odhaliť jeho neveru
Policajt zabil snúbenicu deň pred svadbou. Mala odhaliť jeho neveru Foto: TV Markíza
Expolicaj Marek B na súde v Košiciach.
Bývalý policajt Marek Barník, ktorý zabil deň pred svadbou snúbenicu Alexandru, na pojednávaní.
Svadobné oznámenie zosnulej Alexandry a policajta Mareka.

Krajský súd v Košiciach utorok potvrdil 23-ročný trest väzenia pre bývalého policajta Mareka Barníka (28) za vraždu snúbenice, ku ktorej došlo v Spišskej Novej Vsi len deň pred plánovanou spoločnou svadbou.

Rozhodnutie padlo po odvolaniach voči rozsudku Okresného súdu Košice I zo strany obžalovaného aj poškodenej strany. Rozsudok je právoplatný.

Bývalý policajt Marek Barník, ktorý zabil deň pred svadbou snúbenicu Alexandru, na pojednávaní.
Bývalý policajt Marek Barník, ktorý zabil deň pred svadbou snúbenicu Alexandru, na pojednávaní. Foto: TASR
 

Expolicajta odsúdili za obzvlášť závažný zločin vraždy. Trest si odsedí v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Súd mu určil aj ochranný dohľad na dva roky a povinnosť uhradiť otcovi, matke a bratovi zavraždenej nemajetkovú ujmu po 15-tisíc eur.

Odvolanie poškodenej strany, ktorá si nárokovala nemajetkovú ujmu celkovo 80-tisíc eur, krajský súd zamietol. Poškodených odkázal v tejto veci na civilný súd.

Odsúdený v odvolaní neúspešne žiadal oslobodenie spod obžaloby pre údajné nezákonné vyšetrovanie, prípadne zníženie trestu s poukazom na poľahčujúce okolnosti. Trestná sadzba za daný zločin je v rozmedzí 20 až 25 rokov. Podľa senátu krajského súdu však poľahčujúce okolnosti boli už v prvotnom rozsudku zohľadnené a rovnako ako okresný súd neuznal, že by obžalovaný konal v stave zníženej príčetnosti.

V čase skutku bol Marek Barník referent pohotovostnej motorizovanej jednotky.

Podľa súdu dňa 30. septembra 2016 večer v byte na Kováčskej ulici v Spišskej Novej Vsi po predchádzajúcej hádke kuchynským nožom najmenej trikrát bodol svoju snúbenicu Alexandru O. Spôsobil jej pritom zranenia, ktorým na mieste podľahla. Telo nebohej potom zabalil, naložil do auta a odviezol k Levočskej priehrade, kde ho polial benzínom a zapálil.

Následne išiel na políciu nahlásiť nezvestnosť svojej snúbenice, s ktorou bol v partnerskom vzťahu deväť rokov. Neskôr sa priznal a označil aj miesto, kde telo ukryl. Vinu priznal aj na súdnych pojednávaniach a vyjadril ľútosť nad činom, ktorý si podľa vlastných slov nevie vysvetliť.

Rodina nebohej sa chcela na pojednávaniach dozvedieť, prečo k skutku došlo, mnoho otázok však pre ňu ostáva stále nezodpovedaných. "Dnes je to 16 mesiacov odo dňa, kedy sa stal tento brutálny a ohavný čin, ktorého sa dopustil odsúdený. Pre našu rodinu a všetkých blízkych to bude doživotnou traumou a žiadna výška trestu a odškodnenie nevyrovná našu bolesť," povedal novinárom otec zavraždenej.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce