31. 01. 2018 09:14 , článok bol aktualizovaný 31. 01. 2018 11:48 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg

Po Kňažkovi prišiel v kauze fiktívnych darov SDKÚ vypovedať exminister

Celková suma, ktorú strana dostala od sponzorov, vtedy presahovala poldruha milióna korún.

Bývalý minister zdravotníctva za SDKÚ-DS Roman Kováč.
Bývalý minister zdravotníctva za SDKÚ-DS Roman Kováč. Foto: Michal Hečko

Pred policajným vyšetrovateľom v stredu vypovedali ako svedkovia dvaja bývalí ministri Milan Kňažko a Roman Kováč. Oboch si zavolali v prípade fiktívnych darov pre túto stranu. Prípad polícia obnovila po takmer 14 rokoch. 

 

Ako prvý vošiel do budovy policajného prezídia bývalý minister zahraničných vecí a kultúry Milan Kňažko. Pred policajným vyšetrovateľom strávil vyše hodinu. Polícia podľa neho chcela vedieť, aké finančné dary dal on sám SDKÚ.

"Je tam raz 36-tisíc a raz 10-tisíc korún, za tie dva roky, čo pripúšťam. Pripúšťam to, lebo my sme tam mali voľné členské a zvýšené najmä v počiatku, ja som bol jeden zo spoluzakladateľov," povedal Kňažko po výsluchu novinárom. Podľa neho tak fungovali v tej dobe možno všetky politické strany, že jej členovia prispievali na stranu. "To nepovažujem za nejaké dary," doplnil.

Polícia mu vraj vysvetlila, že prípadom sa začala opäť zaoberať, nakoľko "sa objavili ešte v minulosti nejaké osoby, ktoré s istotou tvrdili, že to strane nedarovali, ale s tým ja nemám nič spoločné."

Milan Kňazko.
Milan Kňazko. Foto: Michal Hečko
 

Kňažko podľa jeho slov svoju výpoveď pred vyšetrovateľom ukončil tým, že "sú akútnejšie prípady s vyššími finančnými obnosmi a tie sa nevyšetrujú, a to vytvára dojem, akoby niektoré kauzy polícia jednoducho vyšetrovať nechcela."

Po Milanovi Kňažkovi prišiel na výsluch aj bývalý minister zdravotníctva Roman Kováč. "Viem len to, čo mám napísané v predvolaní, že ide o nejaké dokumenty, ktoré mám predložiť z rokov 2000 až 2002 a potom to viem, čo je v novinách, že sa opäť otvorila kauza Gorila, takže zrejme k tomu ma predvolali," povedal. Tvrdil, že súpisku darcov SDKÚ vôbec nepoznal a ani sa o to nezaujímal. On sám v minulosti daroval strane okolo 10-tisíc Sk, chápal to ako členský príspevok.

Tím začal trestné stíhanie pre skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s fiktívnymi darmi pre politickú stranu SDKÚ.

Aliancia Fair-Play zistila, že na zoznamoch sponzorov SDKÚ za roky 2000, 2001 a 2002 sa nachádzajú nepravdivé údaje. Aliancia preverila niekoľko desiatok darcov, siedmi z nich pritom potvrdili, že síce figurujú v zozname, SDKÚ však žiadne peniaze nedali.

Kauza vtedy významne ovplyvnila prezidentské voľby na Slovensku. Za SDKÚ kandidoval dnešný europoslanec Eduard Kukan, ktorý sa nedostal do 2. kola. Ľudia sa napokon rozhodovali medzi Ivanom Gašparovičom a Vladimírom Mečiarom. Kauzu odhalila Alianca fair-play, ktorá na ňu chcela upozorniť až po voľbách, no tri dni pred nimi tak urobil Nový Čas.

Celková suma, ktorú strana dostala od sponzorov, vtedy presahovala poldruha milióna korún. Najnižší sponzorský príspevok je 5 000 a najvyšší 60-tisíc korún. Niektorí z údajných sponzorov denníku popreli, že by strane poskytli akékoľvek prostriedky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce