06. 02. 2018 07:00 | ŽILINA/TV Markíza

V žilinskej nemocnici majú nový prístroj, zníži bolesť onkologickým pacientom

Rovnako pomôže aj ľuďom s ochoreniami kože, či degeneratívnymi ochoreniami kĺbov.

Prístroj na ožarovanie nádorov.
Prístroj na ožarovanie nádorov. Foto: TV Markíza

Onkologickí pacienti majú od pondelka v žilinskej nemocnici veľkú pomoc na zníženie bolestí ale aj zastavenie rastu samotných nádorov. Nemocnica vďaka ministerstvu zdravotníctva kúpila za takmer pol milióna eur špičkový prístroj na ožarovanie nádorov.

V žilinskej nemocnici ale aj celkovo na Slovensku ide o novinku, ktorá pomôže onkologickým pacientom s nádormi kože či kostnými metastázami. Len v Žilinskom kraji evidujú cez 4 tisíc onkologicky chorých pacientov a každý rok pribudne okolo 800 nových.

Prístroj bude pomáhať aj pacientom s degeneratívnymi ochoreniami kĺbov. Rovnako pomôže aj ľuďom s ochoreniami kože ako psoriáza či ťažko hojiteľné rany.

Podobný prístroj majú ešte vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. Keďže ožarovanie treba opakovať aj 3 či 4-krát, zjednoduší sa dochádzanie. Navyše tento prístroj ako jediný dáva šancu aj obéznym pacientom.

Prístroj, ktorý dokáže denne ožiariť 30 až 40 pacientov, nemocnica kúpila vďaka dvojmiliónovej dotácií z ministerstva zdravotníctva na nákup modernej techniky. Stál takmer pol milióna eur. Teraz už len treba dúfať, že liečbu budú platiť aj poisťovne. Vyjadriť sa majú do pár dní.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce