14. 02. 2018 11:03 , článok bol aktualizovaný 14. 02. 2018 17:11 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Galka zasiahla správa o zákernej chorobe v čase, keď vytiahli kauzu odpočúvania novinárov

So situáciou sa stále vyrovnáva.

Ľubomír Galko.
Ľubomír Galko. Foto: TASR

Ľubomír Galko je predsedom Osobitného kontrolného výboru v parlamente. O tom či, na tomto poste ostane, sa malo v utorok diskutovať na mimoriadnej schôdzy parlamentu.

Koalícia vytiahla kauzu odpočúvania novinárov a verejnosti spred siedmich rokov, kedy bol ministrom rezortu obrany.  Podľa obžaloby mali jeho podriadení žiadať súd o odpočúvanie ľudí na základe vykonštruovaných dôvodov, aby zistili názory na stranu SaS.

Poslanca však okrem mimoriadnej schôdze trápi zhoršenie zdravia. Dozvedel sa nepríjemnú správu. Diagnostikovali mu rakovinu hrubého čreva. 

 

„Áno, začiatkom tohto roka mi diagnostikovali nádor (tumor) na hrubom čreve s veľkosťou 3x4centimetre. Podstúpil som operáciu, kde mi nádor odstránili a histológia ukázala, že nádor bol zhubný. Potvrdili mi diagnózu kolarektálny karcinóm," povedal Galko pre Nový Čas.

So situáciou sa stále vyrovnáva. „Je to ešte veľmi čerstvé a som pripravený vyrozprávať verejnosti celý môj príbeh. Aby iní mohli žiť. Len to musím v sebe ešte celé spracovať," dodal Galko.

Schôdzu odložili na neurčito

Koaličný poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) odporučí svojim kolegom, aby sa plánované rokovanie o podozreniach zo zneužívania Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v prospech SaS z čias "ministrovania" Ľubomíra Galka (SaS) odložilo na neurčito. Tomáš to napísal na sociálnej sieti, dôvodom sú zverejnené informácie o Galkovom zdravotnom stave.

"Aj keď načasovanie medializácie informácií o vážnom ochorení Ľubomíra Galka je minimálne zvláštne, pevne verím, že ani on nie je taký cynik, aby si to celé vymyslel," uviedol Tomáš.

Doplnil, že on sám mal byť ako hovorca vtedy opozičného Smeru-SD jednou z obetí odpočúvaní vojenskou tajnou službou. "Napriek tomu chcem odporučiť svojim kolegom-poslancom, aby sa dnes o bode týkajúcom sa pána Galka nerokovalo a navrhujem ho odročiť na neurčito. Zdravie je to najcennejšie čo máme a určite je dôležitejšie ako politika či mnoho iných vecí. Želám skoré uzdravenie, pán Galko," dodal Tomáš. O onkologickom ochorení Galka, ktorý v stredu oslavuje 50 rokov, informoval Nový Čas.

Väčšina pléna v utorok (13.2.) na návrh Petra Šucu (Smer-SD) odhlasovala, že sa bude v stredu popoludní zaoberať údajným zneužívaním VOS v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň parlament mimoriadne rokoval o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.

Galko z funkcie predsedu neodstúpi

Ľubomír Galko z SaS neodstúpi z funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Povedal to v reakcii na výzvu koalície, ktorá odsunula diskusiu o zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva (VOS) údajne v prospech SaS za čias ministra obrany Galka z aktuálnej schôdze na začiatok tej budúcej. 

"Tá výzva je smiešna. Neprichádza to do úvahy. Svoju robotu si plním poctivo," uviedol Galko. Zároveň uviedol, že za súčasného zdravotného stavu je funkcia predsedu výboru na konci jeho hodnotového rebríčka.

V súvislosti s presunutím diskusie uviedol, že koalícia tak ukázala, ako veľmi to je pre ňu dôležitá téma. "V jeden deň to zvolajú, na druhý deň to neplatí. Čo o mesiac už to bude všetko v poriadku? Oni neriešia veci, ktoré sú podstatné pre Slovensko, ale len veci, či môžu politickému súperovi ublížiť. A keď zistia, že by sa to mohlo otočiť proti nim, potom sa stiahnu," doplnil s tým, že on bol pripravený na debatu.

"Vzhľadom na medializované informácie nepovažujeme dnes za vhodné sa tým zaoberať," vysvetlil poslanec Peter Šuca (Smer-SD). Koalícia však zároveň Galka vyzvala, aby sa do marcového rokovania pléna vzdal funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Ak to neurobí, koaliční poslanci na tento výbor chodiť nebudú.

Galko s odložením rokovania nesúhlasil. "Dávam návrh, aby sa o tom rokovalo tak, ako to bolo pôvodne navrhnuté. Chcem vás poprosiť, aby ste neriešili môj zdravotný stav, o ten sa starajú lekári. Ja som pripravený zodpovedať všetky otázky," odkázal. Koalícia mu však vystúpiť neumožnila.

Väčšina pléna v utorok (13.2.) na návrh Šucu odhlasovala, že sa bude v stredu popoludní zaoberať údajným zneužívaním VOS v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň parlament mimoriadne rokoval o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce