16. 02. 2018 19:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kosík má na krku ďalší zatykač. Týka sa únosu prezidentovho syna

Momentálne je v Mali, ale našim úradom sa ho nepodarí dostať na Slovensko.

Ľuboš Kosík.
Ľuboš Kosík. Foto: TVNOVINY.sk

Na exsiskára Ľuboša Kosíka vydali ďalší medzinárodný zatykač. Tentoraz súvisí s kauzou únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Televízii Markíza to potvrdil hovorca bratislavských súdov.

Kosík v tejto kauze figuruje medzi obžalovanými. Momentálne je v africkom Mali, kde ho zatkli pred vyše rokom. Naším úradom sa však nedarí dostať ho na Slovensko.

Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík dáva o sebe v poslednom čase vedieť. Z afrického väzenia sa pre denník SME rozhovoril o zavlečení Michala Kováča mladšieho aj o vražde Róberta Remiáša.

„Trvám a nemením svoje vyjadrenie, že únos Michala Kováča mladšieho sa stal za účasti príslušníkov SIS. Michal Hrbáček a Ivan Lexa riadili únos a pripravovali vraždy príslušníkov SIS," povedal.

Ivan Lexa a jeho obhajca Ľubomír Hlbočan na archívnej snímke z roku 2003.
Ivan Lexa a jeho obhajca Ľubomír Hlbočan na archívnej snímke z roku 2003. Foto: TASR
 

Kosík bol jedným z členov komanda zapojeného do únosu. Spomína aj ďalšiu trestnú činnosť, ktorá má súvisieť s likvidáciou korunného svedka únosu. Kauzu aktuálne po zrušení amnestií rieši opäť bratislavský okresný súd a práve ten vydal v januári na Kosíka zatykač.

Hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak nám potvrdil, že tretí bratislavský súd v trestnej veci Ivana Lexu a spol. vydal 19. januára medzinárodný zatýkací rozkaz na obžalovaného Kosíka. Odôvodnil to tým, že bol vydaný pre procesné dôvody v zmysle Trestného poriadku účinného do 31. decembra 2005.

Na Ľuboša Kosíka vydali pôvodne medzinárodný i európsky zatykač ešte pred vyše rokom a pol. A to za podvody so zmenkami, za ktoré je na Slovensku právoplatné odsúdený.

Nový zatykač pravdepodobne teraz súvisí práve s Kosíkovými mediálnymi výstupmi ku kauze únosu, v súvislosti s ktorými ho chce naša polícia vypočuť. Sám Kosík potvrdil, že s výsluchom nemá problém.

„Som ochotný a schopný vypovedať a pricestovať na Slovensko, priamo pred súdom a pred prokuratúrou. Ale pán redaktor, kto mi dnes zaručí moju bezpečnosť?," povedal.

Jedna vec je Kosíkova ochota, no druhá ho dostať na Slovensko, v Mali ho zatkli ešte v novembri 2016, no odvtedy všetky pokusy o jeho vydanie stroskotali. Slovensko totiž v tomto smere nemá s Mali žiadnu oficiálnu dohodu.

Policajný prezident Tibor Gašpar zdôraznil, že už niekoľko mesiacov sa čaká na rozhodnutie ministerstva spravodlivosti Mali. „Nie je to závislé od vôle slovenskej polície," povedal.

„My sme opakovane žiadali o extradíciu, poslednýkrát som tú žiadosť adresovala ministrovi spravodlivosti, aj premiérovi. Nemáme zatiaľ spätnú väzbu," tvrdí šéfka rezortu Lucia Žitňanská.

Nie je vylúčené, že nový medzinárodný zatykač naše úrady použijú ako ďalší argument pri pokusoch dostať Ľuboša Kosíka z Mali na Slovensko.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce