19. 02. 2018 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Dvoch lekárov z bratislavskej nemocnice odsúdili za smrť dlhoročného záchranára

Rodina Vladimíra Kostolanského už ani nedúfala, že sa po šiestich rokoch dočkajú rozsudku.

Vladimír Kostolanský zomrel pred šiestimi rokmi na infekciu srdca.
Vladimír Kostolanský zomrel pred šiestimi rokmi na infekciu srdca. Foto: TV Markíza

Dvoch lekárov z bratislavskej nemocnice odsúdili za smrť dlhoročného záchranára. Vladimír Kostolanský zomrel pred šiestimi rokmi na infekciu srdca. Jeho rodina už ani nedúfala, že sa po toľkých rokoch dočkajú rozsudku.

Podľa sudcu dvaja lekári Internej kliniky na Kramároch z nedbanlivosti spôsobili jeho smrť tým, že porušili povinnosť vyplývajúcu z ich zamestnania. Obom vymeral rovnaký trest. „Trestným rozkazom zo dňa 08. 02. 2018 uznal obžalovaných vinnými z prečinu usmrtenia a uložil im trest odňatia slobody vo výmere dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden rok," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Vladimírova dcéra Ivana je zdravotná sestra. Postup lekárov sa jej od začiatku nepáčil. Tvrdí, že nebolo návštevy, čo by ich na niečo neupozorňovala. "Po tých šiestich rokoch človek už tak ani nedúfa, že sa to ukončí pozitívnym koncom. Nikto sa mi do dnešného dňa neospravedlnil," uviedla dcéra nebohého záchranára Ivana Kostolanská.

V nemocnici ležal jej otec dva razy. Prvýkrát, keď mal vysoké teploty a sťažoval sa na bolesti v krížoch. Liečili ho antibiotikami, poslali na kontrolu zubov aj brucha. Druhýkrát sa už z nemocnice nevrátil. Diagnóza - infekčná endokarditída - teda zápal vnútornej časti srdca. Pochybenie skonštatoval aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou s tým, že doktori pochybili v liečbe aj diagnostike - nezistili ju včas a správne.

Lekárov sme hľadali tu v nemocnici na Kramároch, kde sú obidvaja zamestnaní. Chceli sme im dať priestor na vyjadrenie. Zastihli sme tam len lekárku, aj tá sa s nami odmietla rozprávať a poslala len odkaz po sestričke.

Prednosta Internej kliniky nám povedal, že o žiadnom rozsudku nevie ani on, ani lekári. Znamená to, že trestný rozkaz zrejme ešte doručený nemajú. Druhý neprávoplatne odsúdený doktor v práci podľa sestry v čase nášho nakrúcania nebol. Slová prednostu o tom, že ešte nič nevedia, nám potvrdila aj hovorkyňa nemocnice.

"O to je to horšie, že tatino 40 rokov pracoval ako zdravotnícky záchranár a posledné roky sa venoval výučbe či záchranárov, sestier aj lekárov. Pripravoval ich na výkon svojho povolania, učil ich, aby sa k pacientovi správali dôstojne, aby mu poskytli maximálnu možnosť liečby," dodala Ivana Kostolanská.

Rozhodnutie súdu ale ešte nie je právoplatné. Odpor môžu podať lekári aj prokurátor. Ak sa tak stane, sudca zrejme vytýči hlavné pojednávanie. Prípad budeme sledovať aj ďalej.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Zuzany Ondruškovej:

 


VIAC Z Domáce