21. 02. 2018 11:02 , článok bol aktualizovaný 21. 02. 2018 22:39 | BRATISLAVA/TASR

Danko: Ani ďalší návrh na čiastočnú dekriminalizáciu drog neprejde cez SNS

Zákon mal čiastočne dekriminalizovať užívanie aj takzvaných tvrdých drog.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: TASR

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nemusí pripravovať žiadny ďalší návrh novej drogovej legislatívy. Odkázal jej to predseda SNS Andrej Danko. Reagoval na vyjadrenie ministerky o tom, že sa opäť pokúsi získať podporu pre legislatívny návrh, ktorý v stredu stiahla z rokovania vlády.

„Pani ministerka nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez našu stranu," odkázal Danko v písomnom stanovisku s názvom Stop drogám. „Hovorím jasné nie akémukoľvek návrhu, ktorý bude legalizovať drogy alebo zľahčovať prístup k ich získaniu, legitimizovať distribúciu či užívanie. Téma legalizácie je pre mňa uzavretá," uviedol predseda národniarov.

Danko zároveň poznamenal: „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu." Ministerstvo spravodlivosti deklarovalo, že podľa Správy o drogách za rok 2017 vydanej Európskym monitorovacím centrom pre drogy a drogovú závislosť takmer tretina mladých ľudí (15 až 34 rokov) na Slovensku vyskúšala niekedy v živote marihuanu a približne deväť percent ju užívalo v predchádzajúcom roku.

„Naproti tomu máme zhruba 300 až 400 odsúdených užívateľov ročne. To znamená, že niekde je chyba," argumentuje Žitňanská s tým, že súčasná prísna právna úprava smeruje k tomu, že Slovensko nedokáže dostatočne zachytávať a sankcionovať obchodníkov s drogami a selektívne kriminalizuje ich užívateľov. 

SNS v utorok (20.2.) avizovala, že jej ministri na rokovaní vlády nepodporia materiál, ktorý okrem iného zavádza priestupkovú sankciu na držbu nepatrného množstva aj tvrdých drog. V SNS sú presvedčení, že dôraz treba klásť na prevenciu. Vyčítajú, že čiastočná dekriminalizácia sa má týkať aj tvrdých drog. Obávajú sa pritom, že zmeny zvýšia dopyt po zakázaných látkach a môže niekoľkonásobne narásť počet ich užívateľov. Výhrady k novej legislatíve vyjadrili aj predstavitelia strany Smer-SD.

„Vnímam, že dnes materiál nemá podporu koaličných partnerov, tak samozrejme nemalo zmysel o tom ani rokovať. Budeme musieť po nejakom čase prísť možno s upraveným návrhom a pokúšať sa znovu o podporu," odôvodnila po rokovaní vlády stiahnutie legislatívneho balíka Žitňanská. Prisľúbila, že sa pokúsi vypočuť výhrady koaličných partnerov a pripraví aj variant, že dekriminalizovaná bude len držba marihuany.

Pozrite si reportáž Viktora Serebryakova:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce