Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
26. 02. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Nemáme na ňu peniaze a ľudia ju nechcú. Andrej Danko však sníva o olympiáde na Slovensku

Spoločná kandidatúra s Poľskom stroskotala na tom, že ju Poliaci v referende pred 4 rokmi odmietli.

Alfou a omegou každej olympiády sú samozrejme športoviská.
Alfou a omegou každej olympiády sú samozrejme športoviská. Foto: TV Markíza

Smelé plány a preinvestované milióny bez akéhokoľvek výsledku. Olympiáda v Tatrách je už desiatky rokov len na papieri. Nemáme na ňu peniaze, ľudia ju ani veľmi nechcú a ešte by nám aj zničila prírodu.

Zatiaľ sme sa ju snažili zorganizovať trikrát. V roku 2002 nás kandidatúra stála milión eur a neprešli sme ani cez prvé kolo. Ďalej sme sa nedostali ani v roku 2006 za 6 a pol milióna. Potom prišla myšlienka spojiť sa s Poliakmi, opäť bez úspechu. Dnes sa predsedovi Andrejovi Dankovi zdá, že je čas sa nad ňou opätovne zamyslieť.

„V čase olympijských hier si myslím, že by sme sa s Poliakmi mohli opäť naučiť snívať o tom, aby v Tatrách raz boli olympijské hry," povedal Danko. 

 

O reálnosti olympiády organizovanej s Poľskom sa skutočne dá pochybovať. Spoločná kandidatúra totiž stroskotala na tom, že ju Poliaci v referende pred 4 rokmi odmietli a ťažko sa dá čakať, že zrazu zmenia názor. Pravdepodobne v tom teda zostaneme sami.

Alfou a omegou každej olympiády sú samozrejme športoviská. U nás by momentálne obstáli asi len zjazdovky v Jasnej a Vysokých Tatrách, kde ale chýba infraštruktúra. V dezolátnom stave sú skokanské mostíky na Štrbskom plese, hokejové štadióny pod Tatrami nestačia kapacitne a bobovú dráhu či rýchlokorčuliarsky štadión ani nemáme. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Všetky spomínané športoviská stoja stovky miliónov, k nim treba prirátať nové cesty, hotely či olympijskú dedinu. Väčšina by sa navyše budovala v národných parkoch a chránených územiach. Cena hier u nás sa odhadnúť nedá, rovnako ani ich ekonomický výsledok.

V strate skončili hry v Soči a očakáva sa, že rovnako dopadnú hry v Pjongčangu - teda na miestach, kde všetko budovali tak ako my na zelenej lúke. Obe krajiny ale na financie veľmi nehľadia, ide im skôr o to, aby svetu ukázali, že si to môžu dovoliť. Na podobnom princípe zrejme budú fungovať aj hry o 4 roky v Pekingu.

Kým východné krajiny sú ochotné do hier investovať extrémne veľa, rozvinuté európske krajiny, ktoré majú na olympiádu ideálne podmienky, ich organizovať rad za radom odmietajú.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce