25. 02. 2018 18:56 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mladíka, ktorý si má odpykať 7-ročný trest za šírenie HIV, nám Švajčiari definitívne nevydajú

Mladík sa pred spravodlivosťou skrýva už tretí rok a nepomohol ani zatykač.

Richard Rapčo.
Richard Rapčo. Foto: Facebook/Richard Rapčo

Je to definitívne! Mladíka, ktorý si má odpykať sedemročný trest za to, že vedome šíril HIV, nám švajčiarske justičné orgány nevydajú! Richard Rapčo pre nich vraj nie je postihnuteľný, lebo sa nepreukázalo, že by niekoho smrteľným vírusom nakazil. Mladík sa pred spravodlivosťou skrýva už tretí rok a nepomohol ani zatykač.

Richard Rapčo má stráviť podľa právoplatného rozsudku 7 rokov za mrežami. Senát ho tam poslal za to, že ohrozoval tínedžerku vírusom ľudskej imunodeficiencie - teda vedome šíril HIV. Podľa vlastných slov sa roky živil prostitúciou. Sex mal s viacerými ženami aj mužmi.

Do väzenia nenastúpil a utiekol do Švajčiarska, odkiaľ sa aktívne zapájal do diskusií na sociálnej sieti o svojom prípade. Na základe zatykača ho tam dvakrát zadržali, ale aj prepustili. Prečo? V skratke, podľa nich šírenie HIV nie je trestné. Teraz prišla definitíva. Richarda nám nevydajú.

"21. februára 2018 nám bol doručený preklad odpovede Spolkového ministerstva spravodlivosti a polície v zmysle ktorej bola naša žiadosť o vydanie odsúdeného občana Slovenskej republiky zamietnutá, a to z dôvodu nesplnenej podmienky obojstrannej trestnosti," povedal nám Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti.

Odborníčka na trestné právo pripúšťa, že v krajine mohli skúmať aj jeho zdravotný stav, či naozaj niekoho sexuálnym stykom ohrozil či ohrozuje. U jeho vtedajšej mladistvej partnerky sa vírus nepotvrdil.

Richard si teda naďalej môže užívať slobodu, definitívne nám ho nevydajú. Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti by sa situácia mohla zmeniť, ak by na neho vydali iný zatykač pre inú trestnú vec. A vtedy by Švajčiari opäť skúmali, či je to aj u nich porušenie zákona.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce