28. 02. 2018 13:20 | BRATISLAVA/TASR

Matečná: Ministerstvo a platobná agentúry sú pri vyšetrovaní vraždy J. Kuciaka súčinné

Akékoľvek iné informácie odmietla v tejto chvíli povedať.

Gabriela Matečná.
Gabriela Matečná. Foto: TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Pôdohospodárska platobná agentúra sú súčinné s orgánmi činnými v trestnom konaní a s Národnou kriminálnou agentúrou.

Uviedla to v stredu rezortná šéfka Gabriela Matečná pred rokovaním parlamentného pôdohospodárskeho výboru, v reakcii na medializované informácie súvisiace so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom, ktorý sa venoval pôsobeniu talianskej mafie na Slovensku, aj v odvetví čerpania agrodotácií.

"V každom prípade ide asi o bezprecedentný prípad (vraždy) a je potrebné, aby sa vyšetril. Čo sa týka MPRV, a hlavne PPA, tá je k dnešnému dňu mimoriadne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní a takisto s Národnou kriminálnou agentúrou. Akékoľvek iné informácie v tejto chvíli nepodávame," povedala šéfka MPRV SR.

"Ak premiér tejto krajiny býva v budove, byte, ktorý je majetkom daňového podvodníka a minister vnútra vyšetruje sám seba a teraz prídu informácie, že môžu mať kontakty k talianskej mafii, tak je to v tejto krajine veľmi zlé s demokraciou. Myslím si, že takýto premiér by nemal byť na svojom mieste," podčiarkol nezaradený poslanec Zsolt Simon.

Portál Aktuality.sk informoval v poslednom článku zavraždeného novinára Kuciaka, v ktorom sa venoval pôsobeniu talianskej mafie v SR, že na východe Slovenska, vo vzájomnej koordinácii a spolupráci, fungujú zástupcovia štyroch rodín z prostredia talianskej Kalábrie, rodiska 'Ndranghety. Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo.

"Vlastnili alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií," informoval portál.

Len za roky 2015 a 2016 sa podľa portálu firmám okolo týchto rodín podarilo získať od PPA na priamych platbách viac ako osem miliónov eur, ďalšie státisíce eur čerpali v rámci projektových dotácií. Aj oprávnenosť týchto platieb je sporná.

Aktuality.sk s partnermi zdokumentovali viacero prípadov, keď boli porušené predpisy. V jednom prípade si firma vypýtala platby na osemnásobok plochy, ktorú skutočne obrábala. V inom prípade si zase pýtala platby na plochy, za ktoré neplatila nájom a nemala na ne užívacie právo," uviedol Kuciak s tým, že v ďalšom prípade dokonca štatutár jednej z firiem - týchto Talianov - sfalšoval rozhodnutie PPA, aby presvedčil banku, že čoskoro dostane peniaze.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce