28. 02. 2018 17:44 , článok bol aktualizovaný 28. 02. 2018 18:59 | BRATISLAVA/TV Markíza

Končí šéf inštitútu, ktorý riadi duálne vzdelávanie

To má prepojiť stredoškolákov z firmami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Personálne rošády pre duálne vzdelávanie. Podľa informácií TV Markíza končí šéf štátneho inštitútu, ktorý má miliónový europrojekt na starosti.

Ministerka školstva Martina Lubyová požiadala premiéra o ďalší mesiac na reštart duálneho vzdelávania, tak aby fungoval lepšie. Záujem študentov nie je taký, ako sa čakalo. Systém kritizujú aj zamestnávatelia.

Tridsaťtri miliónov eur - toľko bude stáť tzv. Dual, ktorý spája stredoškolákov s firmami. Už počas školy pracujú za štipendium aj mzdu a po skončení majú isté pracovné miesto.

"Máme iba jednu triedu a pre duál sa nikto nerozhodol," povedala nám výchovná poradkyňa ZŠ Šintava Marcela Čižnárová.

A to je kameň úrazu. Za tri roky máme v systéme 2 500 žiakov. Do roku 2020 ich má byť 12-tisíc. Firmy sa sťažujú, že duálne vzdelávanie viazne. Aj preto má riadenie projektu od decembra v rukách ministerka školstva Martiny Lubyová. „V rámci tejto práce sa snažím pozerať na procesy, robím si personálne audity," vyhlásila 31. januára.

Podľa Júliusa Hrona zo Združenia automobilového priemyslu je dôležité, aby sme teraz reštartovali projekt tak, aby sme každý rok získali 3 000 žiakov.

Ministerka školstva mala podľa uznesenia vlády celý projekt reštartovať do 28. februára. Požiadala o predĺženie termínu do konca marca.

Zamestnávatelia už vlani žiadali, aby sa zmenilo vedenie štátneho inštitútu, ktorý europrojekt zastrešuje. V januári sa šepkalo o tom, že by mal skončiť jeho riaditeľ. Ministerka Lubyová to vtedy poprela. „Nebudem personálne otázky riešiť cez médiá, neviem o tom, že by odchádzal k nejakému dátumu," povedala.

Reportérka Andrea Šprochová o rozhovor požiadala aj šéfa štátneho inštitútu Michala Bartóka, ktorý má celý projekt pod palcom. Minulý týždeň vo štvrtok nám odkázal, že sa ozve. A to sa nestalo a už sa ani nestane. Podľa našich informácií ho ministerka školstva z funkcie odvolala.

"Pán Michal Bartók bude naďalej pôsobiť v Štátnom inštitúte odborného vzdelávania vo funkcii námestníka pre celoživotné vzdelávanie, kde sa bude venovať ďalšiemu rozvoju agendy presunutej z Národného ústavu celoživotného vzdelávania," napísalo nám v reakcii ministerstvo školstva.

Štátny inštitút v písomnom stanovisku reaguje na kritiku projektu: „Národný projekt je realizovaný v súlade so schváleným harmonogramom, a to až do októbra 2020. Doterajšia prax v implementácii duálneho vzdelávania (aktuálne beží tretí rok jeho fungovania) ukázala potrebu čiastočných systémových zmien." Tie pripravuje ministerstvo školstva, ide napríklad o zníženie byrokracie alebo aby školy, ktoré idú do duálu, neprišli o peniaze.

Michal Bartók nám reakciu zatiaľ neposkytol. Ministerstvo však nehovorí o vyvodení zodpovednosti za škrípanie projektu. Keďže rušia ústav celoživotného vzdelávania, časť úloh sa presúva pod štátny inštitút, ktorý rieši duálne vzdelávanie. Miliónový europrojekt a celý inštitút bude po novom riadiť Michal Nemec.

 


VIAC Z Domáce