09. 03. 2018 12:00 , článok bol aktualizovaný 09. 03. 2018 19:24 | BRATISLAVA/TASR, mm

Slovenskom otriasli najmasovejšie protesty od Nežnej revolúcie

Len v Bratislave prišlo podľa odhadov až 50-tisíc ľudí.

Dav na Námestí SNP
Dav na Námestí SNP Foto: TV Markíza

V desiatkach slovenských miest, ale i svetových metropolách sa dnes uskutočnili zhromaždenia s názvom Za slušné Slovensko. Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí, len v Bratislave sa mal podľa odhadov zísť až 50-tisícový dav.

Organizátori požadovali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, novú dôveryhodnú vládu, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

 
 

Priebeh zhromaždení

18.47 - Niekoľko stoviek ľudí sa ešte presunuli pred Úrad vlády, kde skandujú protivládne heslá. Zatiaľ nevypukli žiadne násilnosti.

 

18.25 - Všade po Slovensku sa už zhromaždenia pomaly končia. Nikde zatiaľ nie sú hlasené konflikty. Dopĺňame ešte údaje o účasti v ďalších mestách. Nitra a Martin asi 2-tisíc, Prievidza 1000 a Veľký Krtíš asi 200 ľudí.

18.15 - V Žiline podľa odhadov prišlo až 10-tisíc ľudí. Nevyskytli sa žiadne násilnosti ani ich náznak. Na pódium vystúpil aj herec Juraj Tabáček, ktorý prečítal list od rodiny Jána Kuciaka.

18.11 - Organizátori oficiálne ukončili zhromaždenie v Bratislave a vyzvali ľudí, aby sa pokojne rozišli.

18.05 - V Bratislave sa zhromaždenie pomaly končí. Dav práve spieva slovenskú hymnu, ľudia zasvietili svoje mobily

18.04 - Pozrite si príhovor matky zavraždenej Martiny Kušnírovej, ktorá vystúpila na zhromaždení v Prešove

 

17.58 - Na pódium prišiel aj Róbert Bezák, ktorý pozdravil Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, Františka Šebeja s odôvodnením, že ich volil a mali by sa nad sebou zamyslieť.

17.54 - Po vyhlásení sestry zavraždeného Jána Kuciaka, ktorá žiadala o pokojný protest a vyjadrila ľuďom veľkú vďaku, dav začal hlasno tlieskať. Neskôr opäť začal kričiať "Dosť bolo Fica".

17.48 - Asi 700 ľudí sa zišlo aj v Považskej Bystrici

17.40 - Po vystúpení herca Róberta Rotha začal dav v Bratislave skandovať "Dosť bolo Fica".

17.38 - V Prešove podľa odhadov prišlo až 6-tisíc ľudí. Na protest začali štrngať kľúčmi.

17.35 - V Trnave sa zišlo niekoľko stoviek az ťisíc ľudí.

Na snímke zhromaždenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko v Trnave
Na snímke zhromaždenie s názvom Postavme sa za slušné Slovensko v Trnave Foto: TASR/Lukáš Grinaj
 

17.32 - V Bratislave sa na Námestí SNP striedajú rečníci. Ľudia sú pokojní, občas pokrikujú rôzne heslá.

17.30 - Ľudia sa zhromaždili aj v menších mestách. Napríklad v Nových Zámkoch prišlo tristo ľudí, ktorí pokojne stoja a zapaľujú sviečky.

17.16 - Takto to momentálne vyzerá v Brne.

17.05 - Pohľad zvrchu na Námestie SNP

grab_pochodweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
 

16.52 - Námestie SNP sa začína zapĺňať.

Ľudia na námestí SNP
Foto: TVNOVINY.sk
 

16.40 - Vyšetrovaniu vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky by pomohlo vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom. Odporúčajú to europoslanci, ktorí sú na Slovensku v súvislosti s dvojnásobnou vraždou a okrem iného vidia nedôveru ľudí v políciu a ďalšie inštitúcie. Europoslanci hovoria aj o potrebe pozrieť sa na prideľovanie eurofondov na Slovensku.

16.36 - Ľudia sa už začínajú zhromažďovať do skupiniek, neskôr sa vyberú na Námestie SNP.

obrz.png
Foto: Ivan Dudáš
 

15.43 - Medializované informácie z piatkového zasadnutia Bezpečnostnej rady SR a následné vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) považuje líder opozičnej SaS Richard Sulík za zastrašovanie ľudí. Reagoval tak na brífingu na premiérove vyhlásenia, že počas chystaných zhromaždení by mohlo dôjsť k útokom na verejné budovy.

"Neštítia sa ničoho, len aby dosiahli svoj cieľ. A to zastaviť vlnu nespokojnosti a pobúrenia ešte predtým, ako vyjde na námestia. Chcú, aby sa občania zasa báli a aby sme svoj hnev nosili v sebe a neorganizovali sa," povedal Sulík. Podotkol, že zasadnutie rady malo byť skôr a nie robiť ho niekoľko hodín pred protestmi.

15.35 - Čitateľka Katarína nám poslala fotografiu z Dubaja

28938732_10156203096104704_1880133537_o.jpg
28938732_10156203096104704_1880133537_o.jpg
 

15.14 - Predseda vlády Robert Fico po rokovaní Bezpečnostnej rady uviedol, že "pred úradom vlády sme zachytili prvé kopy kamenných kociek. Ak si niekto chystá kocky, asi si nechystá pozdravné holubice. Reagovala na to neznáma žena, ktorá sa dovolala na záznamník Zelenej vlny RTVS. Nie je jasné, či nejde len o vtip, RTVS už informáciu preverujú.

"Na zázname tvrdí, že dlažobné kocky na Námestí slobody nazbierala ona, pretože tam dlho ležali bez povšimnutia a chcela si ich vziať do záhradky," píše na Facebooku RTVS.


Facebooková stránka Naša Bratislava, ktorá zbiera námety, ako zlepšiť život v hlavnom meste, uviedla, že pred NR SR už od rána opravujú dlažobné kocky. 


Na internete vznikajú aj ďalšíe vtipné koláže14.48 - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa už tento víkend stretne s koaličnými partnermi, aby hľadali konkrétne riešenia na upokojenie situácie. A hneď ako sa dohodnú na konkrétnych krokoch, bude o nich Fico informovať prezidenta Andreja Kisku. Premiér to vyhlásil po stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov, na ktorom sa im nepodarilo dospieť k jednotnému zneniu memoranda k súčasnej situácii. Viac nájdete TU.

14.46 - „S poprednými členmi všetkých ultras skupín úzko spolupracujeme a môžeme vám garantovať, že žiadna zo slovenských skupín sa na protest nechystá," vyhlásil to oznámil šéfredaktor ich časopisu Andrej Zajaček.

13.48 - Prezident SR Andrej Kiska nepovažuje za korektné, že premiér Robert Fico (Smer-SD) prišiel na piatkové stretnutie najvyšších ústavných činiteľov so zásadne iným návrhom textu spoločného memoranda. Kiska to povedal po tom, ako sa trom najvyšším ústavným činiteľom nepodarilo dospieť k jednotnému zneniu deklarácie k súčasnej situácii na Slovensku. Viac nájdete TU.

13.45 - Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nie je spokojný s doterajším priebehom vyšetrovania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Viac nájdete TU.

13.35 - Pozrite si vyhlásenie Andreja Kisku k stretnutiu s Robertom Ficom a Andrejom Dankom

13.29 - Medzinárodný vyšetrovací tím, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, by mohol vzniknúť na budúci týždeň. Informovali o tom na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár a šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Pre Čižnára je tento tím priorita.

13.25 - Organizátori zverejnili, kto vystúpi na pochode v Bratislave. Robert Roth (SND), Róbert Bezák (emeritný arcibiskup), Bibiana Kudziová (opatrovateľka v Rakúsku), Mária Jasenková (Plamienok), Juraj Benetin a ďalší. (Denník N)

13.10 - Mama zavraždenej Martiny Kušnírovej vystúpi na pochode v Prešove. Podľa jej slov by si to jej dcéra priala. (Korzár)

12.57 - Traja najvyšší ústavní činitelia sa napokon nedohodli na spoločnom znení dokumentu, ktorým by reagovali na súčasnú situáciu po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Po rokovaní na Bratislavskom hrade to oznámil predseda NR SR Andrej Danko (SNS) s tým, že všetci traja majú želanie, aby v spoločnosti bol zachovaný pokoj. Viac sa dozviete TU

12.50 - Pozrite si spoločné vystúpenie prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danka a predsedu vlády Roberta Fica.

12.25 - Organizátori piatkového bratislavského podujatia Za slušné Slovensko vyzývajú všetkých ľudí, ktorí sa akcie zúčastnia, aby rešpektovali pokyny organizátorov a polície.

"Ak by boli ľudia svedkami provokácií, prosíme ich, aby sa do nich nezapájali, ale ihneď sa obrátili na organizátorov alebo políciu. Polícia poskytuje organizátorom úplnú súčinnosť a pomoc," hovoria organizátori.

12.15 - Bezpečnostná rada SR má informácie, že počas piatkových zhromaždení by mohlo dôjsť k útokom na verejné budovy. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) po skončení rokovania rady. Pre Úradom vlády SR mali byť pripravené podľa premiéra kamenné kocky.

12.00 - Pre časový posun ako prví dnes vyrazili do ulíc desiatky ľudí v austrálskom Sydney.


Zhromaždenia v slovenských mestách

Zhromaždenia v zahraničí

POCHODY_ZAHR.jpg
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce