09. 03. 2018 18:55 , článok bol aktualizovaný 10. 03. 2018 14:18 | SLOVENSKO/tvnoviny.sk

Pozrite si tie najemotívnejšie okamihy z protestov v slovenských mestách

Do ulíc vyšlo po celom Slovensku takmer 100-tisíc ľudí.

Zhromaždenie v Žiline.
Zhromaždenie v Žiline. Foto: TASR

Desaťtisíce ľudí v takmer štyroch desiatkach miest po celom Slovensku dnes vyšli do ulíc. Žiadali objektívne vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ako aj rekonštrukciu vlády. Pozrite si, ako to vyzeralo v niektorých mestách.

Košice

V Košiciach na pódiu zneli slová o šikovnosti našich ľudí a nedôvere v systém, ktorý v krajine vládne. Na pódiu vystúpila asi desiatka rečníkov. Herci, kňazi, študenti či spisovatelia. Účasť sa odhaduje až na 10-tisíc ľudí.

 

Banská Bystrica

Aj v Banskej Bystrici sa konalo zhromaždenie Za slušné Slovensko, kde prišlo dvakrát viac ľudí ako minulý týždeň.

 

Nové Zámky

V meste na južnom Slovensku nastala kuriózna situácia. Zhromaždenie nebolo oficiálne nahlásené, niekto iba vytvoril "fejkový" profil na Facebooku. Prišlo asi 300 ľudí, ktorí na námestí v pokoji pálili sviečky a čakali na prvého rečníka, ktorý však neprišiel.

 

Prešov

Do centra mesta na východe Slovenska prišlo asi 7-tisíc ľudí. Najočakávanejším bodom zhromaždenia bolo vystúpenie matky Martiny Kušnírovej. Organizátori prečítali aj list Jozefa Kuciaka, brata zavraždeného novinára.

 

Levice

V Leviciach sa zišlo vyše tisíc ľudí. Zaspieval SuperStarista Juraj Zaujec. Na pódiu sa vystredal, lekár,učiteľ aj študenti. Ľudia v pokojnom duchu žiadali zmenu k lepšiemu. Na záver sa ozvalo aj štrnganie kľúčami.

 

Považská Bystrica

Prišlo asi 800 ľudí. Rečníci hovorili o strachu. "Naše deti sa budú báť hladať pravdu," zaznelo z úst jedného z nich.

 

Martin

V Martine sa zišlo oveľa viac ľudí ako pred týždňom, podľa odhadov asi 2-tisíc. Oproti minulém stretnutiu, ktoré bolo viac pietne, zazneli aj ostré slová, piskot a skandovanie. Polícia však nemusela zasahovať. Na záver zaznelo tradičné štrnganie kľúčami.

 

Nitra

Učitelia, študenti a herci z Divadla Andreja Bagara. To boli hlavní rečníci, ktorí vystúpili v Nitre pred asi dvetisíchlavým davom.

 

Prievidza

V Prievidzi bolo plné námestie, viac ako tisíc ľudí. Roman Mečiar zaspieval skladbu Johna Lennona Imagine. Ľuďom sa cez videoprojekciu prihovoril aj spisovateľ Daniel Hevier.

 

Žilina

Až desaťtisíc ľudí sa zhromaždilo v Žiline. Na pódiu okrem iných vystúpil herec Juraj Tabaček. Akcia sa uskutočnila bez akéhokoľvek náznaku agresivity.

 

Poprad

Do centra Popradu prišli stovky ľudí. Na improvizovanom pódiu vystúpili stredoškolský pedagóg, kouč zo školského prostredia, blogerka aj ekologický aktivista. Vo svojich prejavoch vyjadrili spolupatričnosť s pozostalými novinára a jeho priateľky a zároveň poukázali na potrebu zásadných zmien v tomto štáte. Z úcty k Jánovi Kuciakovi, ktorý mal rád klasickú hudbu, vystúpil violončelista Jozef Ľupták. Na námestí odznela aj štátna hymna, ľudia štrngali kľúčami a nakoniec sa dav presunul k pamätníku Jozefa Bonka. Pokojné, bez incidentov.

 

Liptovský Mikuláš

V Liptovskom Mikuláši sa zišlo asi 2,5-tisíc ľudí. Zhromaždenie začalo až po 18.00 hodine a zaobišlo sa bez incidentov. Prítomní si na záver zaspievali legendárnu skladbu Roba Grigorova.

 

Veľký Krtíš

V meste na juhu Slovenska si asi 200 ľudí pripomenulo smrť novinára a jeho priateľky minútou ticha a zaspievali si aj slovenskú hymnu.

 

Stropkov

Na námestí v Stropkove, v desaťtisícovom mestečku na severovýchode Slovenska, sa na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírove zišlo do 300 ľudí.

Hoci hlavný organizátor - študent Adam Homoľa - odmietol spojitosť s pochodmi, ktoré sa konali v iných slovenských mestách, mnohí Stropkovčania sa k nim prihlásili a jasne vyslovili svoj názor, že chcú žiť v slušnom Slovensku.

 

Michalovce

Pochod trval sotva pol hodiny. Asi 500 ľudí pokojne kráčalo mestom a na záver si zaspievali hymnu.

 

Rožňava

Pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si na Námestí baníkov v Rožňave počas piatkového zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko uctilo približne 400 ľudí.

 

Krupina

Vyše 200 ľudí prišlo v piatok podvečer na Svätotrojičné námestie v Krupine, aby zapálili sviečku za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu a vypočuli si príhovory niekoľkých ľudí, ktorí o to organizátorov požiadali.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce