13. 03. 2018 09:15 , článok bol aktualizovaný 13. 03. 2018 17:33 | BRATISLAVA/mm, TASR

Kolotoč rokovaní bude pokračovať, o osude koalície sa nerozhodlo

Lídri koaličných strán dnes už zrejme pred novinárom nepredstúpia.

Lídri koaličných strán - Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD) a Béla Bugár (Most-Híd).
Lídri koaličných strán - Andrej Danko (SNS), Robert Fico (Smer-SD) a Béla Bugár (Most-Híd). Foto: TASR

Už od rána rokovalo najužšie vedenie Smeru o ďalších krokoch strany. Neskôr sa na Úrade vlády stretli Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko na koaličnej rade, ktorá sa okolo 13.00 skončila. Poslanci v parlamente medzitým otvorili novú schôdzu. Predseda Mosta-Híd a predseda SNS sa krátko pred 15.00 vrátili na Úrad vlády, kde pokračujú rokovania. Lídri koaličných strán dnes už zrejme oficiálne pred novinárom nepredstúpia.

Sled utorkových udalostí


19.29 - Opozícia už vidí predčasné voľby, koalícia sa ešte nevzdáva. Po pondelkovom (12. 3.) ráznom vyjadrení Mosta-Híd sa celý deň intenzívne rokovalo.

Pozrite si, ako celý deň zaznamenali naši kolegovia Viktor Serebryakov, René Medzihradský, Lukáš Zuzelka. Parlamentnú matematiku zmapoval Marek Gudiak.

 

17.35 - Tretia vláda Roberta Fica má zrejme svoje dni zrátané. Bugárovci dali partnerom jasné ultimátum - ak sa koalícia nedohodne na čo najskôršom termíne predčasných volieb, opustia koalíciu. Na stole sú vraj ale aj také návrhy, ktoré by ešte mohli zmeniť ich názor.

Pozrite si, ako vyjadrenia politikov zachytili naši reportéri.

 

17.32 - Nezaradení poslanci Peter Marček a Rastislav Holúbek zrejme podržia vládu pri jej odvolávaní. Dvojica spolu s Martinou Šimkovičovou prišla do parlamentu s hnutím Sme rodina, ale z klubu odišli a zvyčajne hlasujú s vládnou koalíciou.

16.49 - Viktor Stromček (Smer-SD) by mal skončiť vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR a tiež vo funkcii splnomocnenca vlády pre prípravu a realizáciu strategických parkov.

Stromček sa už dlhšie spomína ako nový generálny manažér strany Smer-SD. Strana to však zatiaľ oficiálne nepotvrdila, pre TASR to však v minulosti uviedli zdroje blízke Smeru-SD.

16.43 - Úrad vlády (ÚV) SR dementoval, že by sa premiér Robert Fico (Smer-SD) v utorok stretol s predstaviteľmi Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). Reagoval tak na informáciu poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽaNO).

"Je to absolútna lož, ako je to už v prípade Igora Matoviča zvykom," uviedol tlačový a informačný obor ÚV SR. Informáciu odmietol aj podpredseda ĽSNS Milan Uhrík: "V súvislosti s politickou krízou, ktorá prebieha po vražde Jána Kuciaka, nedošlo k žiadnemu stretnutiu predstaviteľov Smeru-SD s predstaviteľmi ĽSNS."

16.29 - Robert Fico už dnes pred novinárov neprestúpi. Informovala o tom hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová.

16.18 - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v utorok podala na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie v súvislosti s výrokom poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽaNO). Spomínaný výrok sa týkal nedávnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

"Míľnik, ktorý sme dosiahli vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice by, predpokladám, mohol konečne spôsobiť aj návrat k svedomiu pri poslancoch Smeru," povedal pred časom Matovič. Podľa ĽSNS takéto tvrdenie preukazuje spojitosť poslancov OĽANO s vraždou Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Matovič reagoval, že každý rozumný človek chápe, čo tým myslel. Zároveň sa mu zdá zbabelé, že ĽSNS trestné oznámenie podala na neznámeho páchateľa a nie na neho.

Zástupcovia ĽSNS si podľa neho z vraždy robia "cynické alibi, aby našli výhovorku, prečo musia vládnuť so Smerom". Matovič oznámil, že podľa jeho informácií predseda ĽSNS Marian Kotleba v utorok ráno na úrade vlády rokoval s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Podnet ĽSNS vníma ako zámienku, aby polícia urobila prehliadku jeho bytu.

15.53 - SaS sa nebude zúčastňovať zasadania Národnej rady SR až po pondelka, kedy sa uskutoční mimoriadna schôdza, na ktorej bude premiér Robert Fico (Smer-SD) čeliť odvolávaniu z funkcie. Predstavitelia opozičnej strany to oznámili v utorok na tlačovej konferencii. V úvode marcovej schôdze poslanci SaS stiahli svoje návrhy, ktoré mali byť na nej prerokované.

15.40 - Mimoparlamentné KDH a SMK sú za predčasné parlamentné voľby v čo najkratšom čase. Súčasná vláda totiž podľa nich stratila dôveru ľudu, dôkazom majú byť jeho zhromaždenia v uliciach miest.

15.15 - Robert Fico sa mal na Úrade vláde stretnúť s Marianom Kotlebom, tvrdí Igor Matovič

15.07 -  O zásadnej rekonštrukcii vlády hovorí aj poslanec Smeru-SD Miroslav Číž. "Nepochybne aj zásadná rekonštrukcia vlády je v hre," povedal novinárom. Nechce však špekulovať, či to znamená, že sa rozpráva o odchode premiéra Roberta Fica. "Treba počkať na koniec rokovaní," doplnil.

14.58 - Na Úrad vlády sa opäť vrátil Béla Bugár, o 10 minút neskôr prišiel aj Andrej Danko. Rokovania v  rámci vládnej krízy stále pokračujú.

14.54 - Nedostatok poslancov v pléne parlamentu bráni plynulému rokovaniu. Parlament pritom len pred hodinou a pol odštartoval prvý deň rokovania 28. schôdze.

Podpredsedovia parlamentu pre nedostatok poslancov museli už párkrát dať päťminútovú prestávku. V pléne pri predkladaní zákonov chýbajú aj niektorí ministri. Napríklad ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ale aj podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) zastúpil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

14.28 - Koalícia sa rozpráva aj o možnosti výmeny premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Pripustil to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, podľa ktorého stále nie je zavrhnutá téma zásadnej rekonštrukcie vlády. Dohoda v koalícii však stále nie je ani na predčasných voľbách. Rokovania pokračujú.

14.20 - Pozrite si tlačovú besedu SaS o aktuálnej politickej situácii

14.00 - Pozrite si brífing Andreja Danka o aktuálnej politickej situácii

13.37 - Viacerí opoziční poslanci stiahli z rokovania Národnej rady SR svoje návrhy zákonov. Sú presvedčení, že jediné,o čom by malo plénum rokovať, je návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia. Oznámili to v prvý rokovací deň 28. schôdze parlamentu.

"Predstavitelia vládnej koalície stratili dôveru občanov. Jediné, o čom má zmysel v tejto chvíli rokovať, je ústavný zákon na skrátenie volebného obdobia," zdôvodnila tento krok za poslanecký klub SaS poslankyňa Natália Blahová. Následne, po odhlasovaní programu schôdze, opustili liberáli rokovaciu sálu.

Svoje návrhy zákonov ponechali poslanci hnutia OĽaNO. "Naše návrhy nechávame na programe schôdze, lebo sú dôležité," uviedla poslankyňa hnutia Veronika Remišová.

13.32 - Poslanci si v úvode prvého rokovacieho dňa 28. schôdze Národnej rady SR minútou ticha uctili pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Parlament je mierne obmenený, do lavíc sa totiž vrátil Marek Maďarič (Smer-SD), ktorý po tejto dvojnásobnej úkladnej vražde odstúpil z funkcie ministra kultúry.

 

13.16 - Koaličná rada sa skončila, Robert Fico bude o výsledkoch informovať médiá, ale ešte nie je známy čas. Začala sa však už schôdza parlamentu, ktorú vedie Béla Bugár.

13.12 - Vládnemu Smeru-SD v súčasnej situácii neostáva nič iné, len sa pridať k ostatným politickým stranám, ktoré žiadajú predčasné parlamentné voľby. V parlamente to v utorok uviedol bývalý podpredseda tejto strany a bývalý minister kultúry Marek Maďarič. Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku by sa lehoty týkajúce sa predčasných volieb mali prispôsobiť situácii v štáte a vláda by mala v medzičase pokračovať vo svojej činnosti.

 

12.28 - Odídenci zo Sme Rodina Peter Marček a Rastislav Holúbek hovoria, že by zrejme podporili pokračovanie aktuálnej vlády. (sme)

12.26 - Národniari z SNS už hovorili o dátumoch prípadných predčasných volieb. Pripravení sú aj na letný termín, možné je aj spojenie s komunálnymi voľbami. Všetko však bude závisieť od dohody koaličných lídrov a ďalšieho vývoja situácie. Potvrdil to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

 

12.25 - V hre je podľa Andreja Hrnčiara (Most-Híd) stále aj rekonštrukcia vlády. “My budeme hovoriť o predčasných voľbách, na ktoré však nemáme hlasy. Budeme sa snažiť nájsť 90 hlasov, ak sa ale nenájdu, mohlo by prísť aj k zásadnej rekonštrukcii vlády.“ (denníkn)

12.23 - Hnutie OĽaNO chce rokovať s opozičnými parlamentnými aj mimoparlamentnými stranami o spoločnom postupe v predčasných parlamentných voľbách. Podľa jeho lídra Igora Matoviča totiž po dvadsiatich rokoch dozrel čas na nové SDK. Cieľom hnutia je zabezpečiť, aby v nadchádzajúcich voľbách neprepadli státisíce hlasov, ako sa to stalo v posledných parlamentných voľbách v roku 2016. Viac sa dočítate TU

 

12.06 - Šéfovia koaličných zoskupení SNS a Most-Híd Andrej Danko a Béla Bugár sa presunuli po debatách z parlamentu na Úrad vlády SR, kde zasadla Koaličná rada. Už od rána tu o vzniknutej situácii diskutovalo vedenie Smeru-SD, o výsledkoch zatiaľ neinformovali.

11.49 - Predčasné voľby sú možno najpravdepodobnejšia možnosť riešenia vládnej krízy, ale nemusí byť jediná. Hovoril o tom poslanec Ján Podmanický zo Smeru-SD pred rokovaním poslaneckého klubu strany.

Odvolával sa na počty v parlamente. "Treba zanalyzovať všetky možné alternatívy. Keď si zoberiete počty v parlamente, je jasné, že alternatívou nie sú len predčasné voľby. Je možné, že predčasné voľby sú najpravdepodobnejšia alternatíva, ale rokovania sa ešte neskončili," povedal novinárom Podmanický.

Treba si podľa neho počkať na ďalší vývoj a jasný postoj všetkých koaličných strán. Na otázku, či je možné, že predčasné voľby nebudú, povedal, že je možné všetko. Nepovedal, či je Smer-SD ochotný prípadne vládnuť aj s podporou kotlebovcov alebo vymeniť Most-Híd za inú stranu.

Poslanec Smeru-SD Michal Bagačka predčasné voľby odmieta. "Môj osobný názor je, že predčasné voľby by nemali byť, lebo vražda dvoch mladých ľudí bola zneužitá," povedal Bagačka. Vedenie strany podľa jeho slov rokuje, uzavreté nie je nič. Rovnako má rokovať koaličná rada. Jaroslav Baška tiež nechcel hovoriť nič predtým, ako sa dohodnú stranícke orgány.

11.18 - Predseda KDH Alojz Hlina žiada o zvolanie opozičných strán, aby sa porozprávali o možnom spoločnom postupe. Zorganizovať by ho mal Richard Sulík ako predseda najsilnejšej opozičnej strany.

11.13 - Opozícia uvažuje, že na začiatku 28. schôdze Národnej rady SR vyskúša, či má koalícia v pléne dosť hlasov. "Asi spravíme nejakú obštrukciu," povedal po rokovaní poslaneckého grémia šéf Sme rodina Boris Kollár.

Podľa jeho slov parlament ale bude potom rokovať. Predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová nechcela byť konkrétnejšia. "Dohodneme sa na spoločnom postupe a budeme informovať," povedala.

10.45 - Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude čeliť odvolávaniu v Národnej rade SR v pondelok od 9.00 h. Ak by Fica odvolali, padla by celá vláda. Termín určil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Mimoriadne rokovanie iniciovala opozícia. Viac nájdete TU.

10.30 - Anton Hrnko zo SNS predpovedá rozpad Mostu. "Pán Bugár si myslel, že je veľký pes, a teraz má skúsenosť, aké to je, keď s ním vrtí chvost," povedal (sme.sk)

09.46 - Podľa našich informácií sa na Úrade vlády stretlo najužšie vedenie Smeru

9.41 - SNS chce rokovať o predčasných voľbách až vtedy, keď dôjde k pádu vlády. „Predsedníctvo SNS zaviazalo predsedu SNS Andreja Danka rokovať o predčasných voľbách s koaličnými partnermi, ale až vtedy, ak dôjde k pádu vlády, resp. jej nefunkčnosti, prípadne k nefunkčnosti koalície. Preto sú akékoľvek úvahy o stanovení termínu nových volieb nateraz predčasné," uviedla SNS vo svojom stanovisku.

9.30 - Rozhodnutie strany Most-Híd rokovať o predčasných parlamentných voľbách a v prípade nedosiahnutia dohody opustiť koalíciu, je rozhodnutím, ktoré strana musela prijať, aby zabránila vlastnému rozpadu. Upozornil na to politológ Juraj Marušiak. Viac nájdete TU.

9.15 - Mimoparlamentné strany SPOLU - občianska demokracia a Progresívne Slovensko (PS) vítajú rozhodnutie strany Most-Híd podporiť predčasné parlamentné voľby. Zároveň vyjadrujú presvedčenie, že pre voličov budú v nových voľbách relevantnou alternatívou súčasnej politickej garnitúre.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce