16. 03. 2018 15:44 | BRATISLAVA/TASR

Agrorezort ukončili informačné embargo týkajúce sa talianskych firiem

Embargo na údaje, ktoré môžu súvisieť s prípadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, zaviedol rezort koncom februára.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zrušili embargo súvisiace s talianskymi firmami na východe Slovenska. Informoval o tom v piatok (16. 3.) agrorezort s tým, že ukončenie embarga umožnili orgány činné v trestnom konaní.

"Bezodkladne, ako nám to orgány činné v trestnom konaní umožnili, rozhodli sme sa poskytnúť médiám komplexné informácie o poľnohospodárskych podporách vyplatených talianskym firmám pôsobiacim na východnom Slovensku. Zozbierali sme údaje o všetkých druhoch vyplatených podpôr od vzniku PPA v roku 2004. Dávame ich k dispozícii investigatívnym tímom novinárov," priblížila Gabriela Matečná s tým, že transparentnosť je prioritou agrorezortu. PPA po nástupe nového vedenia zverejňuje informácie aj nad rámec zákona, skonštatovalo ministerstvo.

"Verejnosť má právo na kontrolu financií vynakladaných štátom. Naším cieľom je plná digitalizácia PPA. Všetky informácie tak budú nielen plne dosledovateľné, ale zrýchlia sa aj procesy a vyplácanie podpôr a verejnosť bude mať o poskytnutých podporách prehľad," zdôraznil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

Informačné embargo na údaje, ktoré môžu súvisieť s prípadom vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, zaviedol agrorezort na základe súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní 28. februára. Rezort tak nemohol poskytovať informácie ani v tejto súvislosti reagovať na vyjadrenia politikov v médiách.

Šéfka agrorezortu a riaditeľ PPA poskytli médiám informácie o poľnohospodárskych podporách na východe Slovenska. Zverejňujú ich potom, ako dostali od orgánov činných v trestnom konaní informáciu, že riziko možného zmarenia vyšetrovania pominulo.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce