17. 03. 2018 16:01 , článok bol aktualizovaný 17. 03. 2018 16:11 | BRATISLAVA/TASR, ml

Kiska očakáva nepolarizujúcu vládu a je pripravený využiť všetky ústavné právomoci

"Len takáto vláda sa môže usilovať o dôveru moju a potom o dôveru Národnej rady a verejnosti," uviedol v stanovisku.

Stretnutie Andreja Kisku a Petra Pellegriniho.
Stretnutie Andreja Kisku a Petra Pellegriniho. Foto: TASR/ Martin Baumann

Andrej Kiska deň po masívnych protestoch zdôraznil, že očakáva nepolarizujúcu vládu, v ktorej budeme môcť každému členovi veriť, že urobí všetky kroky na rýchle vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tieto slová mal adresovať aj Petrovi Pellegrinimu pred tým, ako ho poveril zostavením vlády.

"Len takáto vláda sa môže usilovať o dôveru moju a potom o dôveru Národnej rady a verejnosti," uviedol Kiska na Facebooku.

Zároveň dodal, že je v tejto súvislosti pripravený dôsledne využívať všetky svoje ústavné právomoci.

Kiska tento týždeň prijal do rúk demisiu Roberta Fica. Zostavením novej vlády poveril Petra Pellegriniho, argumentoval tým, že Pellegrini mu doniesol podpisy 79 poslancov parlamentu, ktorí mu ako možnému premiérovi vyjadrili podporu. Žiadna iná väčšina potrebná na vládnutie v súčasnosti podľa Kisku neexistuje.

Pellegrini už avizoval, že začína rokovania o zostavení nového kabinetu, sľúbil, že to bude vec dní a nie mesiacov. "Chcem sa poďakovať všetkým za pokojný priebeh zhromaždení," napísal na Facebooku v reakcii na piatkové udalosti. Ľudia v uliciach politikom odkázali, že demisia Roberta Fica im nestačí.


VIAC Z Domáce