19. 03. 2018 13:47 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg

Taliani už majú na stole žiadosť o zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu

Čižnár už čaká iba na jeho odobrenie z ich strany.

Jaromír Čižnár.
Jaromír Čižnár. Foto: TASR

Od pondelka (19. 3.) zriadili medzi Talianskom a Slovenskom spoločný vyšetrovací tím. Jeho vytvorenie prerokoval generálny prokurátor Jaromí Čižnár aj s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou.

Návrh dohody medzi justičnými orgánmi Slovenskej republiky a Talianskej republiky poslal Čižnár ešte v piatok (16. 3.) prostredníctvom Eurojustu.

Ako informovala TV Markíza hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová, zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu a podpísanie dohody je v praxi časovo náročné, proces zvyčajne trvá niekoľko týždňov až mesiacov.

„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyvinul maximálne úsilie v súčinnosti s Eurojustom, aby bol spoločný vyšetrovací tím zriadený v čo najkratšom čase, aby sa umožnila účasť cudzích justičných orgánov na prebiehajúcom trestnom stíhaní v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a spol.," konštatovala Predajňová.

V súčasnosti návrh dohody o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu posudzujú justičné orgány Talianskej republiky. Čižnár verí, že na požiadavku prokuratúry zareagujú v čo najkratšom čase.

Ak talianska strana zareaguje pozitívne, bude predmetom vzájomných rokovaní napríklad vymedzenie rámca spoločného vyšetrovania, práva a povinnosti členov spoločného vyšetrovacieho tímu, čas trvania spoločného vyšetrovacieho tímu, ako aj otázka zapojenia a pôsobenia medzinárodných inštitúcií ako Eurojust a Europol.

Generálna prokuratúra od zriadenia spoločného vyšetrovacieho tímu očakáva rýchlejšie, komplexnejšie a operatívnejšie vyšetrovanie v konkrétnej trestnej veci, dodala Predajňová s tým, že prokuratúra bude verejnosť priebežne informovať o priebehu a výsledkoch rokovania s talianskou stranou.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce