19. 03. 2018 17:30 | BRATISLAVA/ Reflex

Miško sa narodil predčasne a trápia ho zdravotné problémy. Je to malý bojovník

Nebyť pomoci iných, stálo by jeho rodičov všetko omnoho viac úsilia, nehovoriac o financiách.

Od začiatku v dobrých rukách
Od začiatku v dobrých rukách Foto: Nadácia Markíza

Miško je vytúžené dieťa. Narodil sa však predčasne a rodičia čoskoro začali bojovať, aby následky boli čo najmenšie. Skracujú sa mu šľachy na nohách, musí veľa cvičiť a rehabilitovať. Nebyť pomoci iných, stálo by ich všetko omnoho viac úsilia, nehovoriac o financiách.

„Je naozaj inteligentné dieťa. Niekedy mu to myslí až moc a odkedy sa rozrozprával, odvtedy sa mu ústa nezatvoria," hovorí s úsmevom Miškova mama. „Ja som mala odmalička rada deti. Vždy som túžila mať veľkú rodinu. Trikrát sa to nepodarilo, vyšiel až štvrtý pôrod, takže Miško bol naozaj vytúženie dieťa. Do 20. Týždňa bolo všetko bez problémov, až potom sa to začalo kaziť. Krčok mi začal pracovať, musela som ísť do nemocnice na zašitie, aby sa tam udržal," opísala chlapcova mama.

Dva mesiace pred plánovaným pôrodom musel prísť Miško na svet cisársky rezom. Obavy o jeho život boli na mieste. „Čo som počúvala z okolia alebo počas tehotenstva, keď som pozerala nejaké dokumenty o predčasne narodených deťoch, tak tie vyhliadky bývajú nie veľmi dobré, takže som mala samozrejme obavy," hovorí Petra Šebová.

Prvýkrát svojho syna držala v náručí po šiestich dňoch, pretože bol v inkubátore. Chlapček bol spočiatku v poriadku a aj po psychomotorickej stránke sa vyvíjal dobre. Problémom začali byť nožičky, ktoré neboli dostatočne silné a ani nepracovali tak dobre.

„Pre mňa ako pre mamu to bolo pomerne ťažké prijať, pretože už len počuť diagnóza detská mozgová obrna, ešte teraz mám zimomriavky. Neviem, čo od toho čakať, ako veľmi to bude ťažké, ako sa to bude vyvíjať. Celá rodina z toho bolo zaskočená," hovorí Petra.

S prognózami boli opatrní aj lekári. Chlapčekovi sa skracujú šľachy a preto potrebuje neustálu rehabilitáciu, aby vôbec mohol chodiť. Pre rodinu je to však finančne náročné.

 

V tejto situácii sa spojili dve organizácie, ktoré sa rozhodli po celý rok pomáhať práve takýmto rodinám. „V rámci projektu Od začiatku v dobrých rukách venujeme za každé predané balenie plienok 10 centov na pomoc rodinám, ktoré zápasia so zdravotným znevýhodnením, iným hendikepom alebo sa nachádzajú v ťažkej životnej situácii," povedal hovorca spoločnosti LIDL Tomáš Bezák.

„Nadácia Markíza rada spolupracuje s našimi partnermi na dobrých projektoch, ktorých zmyslom je pomáhať deťom a rodinám v núdzi. Každú žiadosť individuálne posúdime podľa potreby, podľa situácie, v akej sa rodina nachádza a našou snahou je naozaj pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú," povedala projektová manažérka Nadácie Markíza Danka Šinková.

„Sme vďační, že sa nám dostalo tejto pomoci a Miško bude môcť ísť na rehabilitačný pobyt a je skvelé, že to vie takto pomôcť," dodala chlapčekova mama.

Dajte nám vedieť, ak poznáte:

- rodinu s dieťaťom/deťmi v zložitej životnej situácii – pričom minimálne jedno dieťa v rodine je vo veku 0-3 roky.

- slobodnú matku/otca, prípadne starých rodičov a iných príbuzných, ktorí sú v zložitej situácii a starajú sa o dieťa/deti vo veku 0-3 roky.

******
Vybrané príbehy, zrealizovanú podporu a objem darovaných finančných prostriedkov budeme priebežne zverejňovať na web stránke Nadácie Markíza a Lidl Slovenská republika.

Vyplňte, prosím, formulár a popíšte konkrétny príbeh. V prípade, že váš príbeh vyberieme, budeme vás kontaktovať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce