19. 03. 2018 19:23 | LUČENEC/TV MARKÍZA

Ak by sa pani Iveta neozvala, prišla by o príspevok na dochádzanie za prácou

Keby sa neozvala, prázdnu peňaženku by mala nielen ona, ale aj ďalší ľudia v podobnej situácii.

O peniaze mohli prísť aj ďalší.
O peniaze mohli prísť aj ďalší. Foto: TV Markíza

Za prácou bola ochotná aj dochádzať, no štát ju namiesto podpory zahnal do kúta. Naša diváčka nedostala príspevok na dochádzanie za prácou, pretože vraj na to nie sú peniaze. Keby sa neozvala, prázdnu peňaženku by mala nielen ona, ale aj ďalší ľudia v podobnej situácii.

Pani Iveta bola ochotná dochádzať za prácou z Lučenca do Rimavskej soboty. S tým, že aspoň prvý polrok, kým sa zaučí, jej bude štát preplácať cestu. „Po odoslaní žiadosti mi prišla odpoveď, že mi to zamietajú, že úrad práce nemá na to peniaze," povedala.

Z Lučenca do Rimavskej Soboty je to zhruba 30 kilometrov. Pani Iveta počítala, že keby mala odpracovať 20 dní, cesta do roboty a naspäť by ju vyšla na viac ako 50 eur. „Mám 160 eur čiastočný invalidný dôchodok, dostanem iba polovičnú minimálnu, pretože ma zobrali na polovičný úväzok. To je tých 220 eur, teraz z toho, keď mám zaplatiť ešte 60 eur na cestu, to je akože veľmi málo," vysvetlila.

Paradoxne, okres Rimavská Sobota a Lučenec patria medzi najmenej rozvinuté okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti, ktoré sa vláda zaviazala finančne podporiť. Ústredie práce si teraz sype popol na hlavu. Každý úrad práce má totiž vyčlenený balík peňazí na dochádzanie za prácou.

„V prípade, ak úradu dochádzajú peniaze, požiada Ústredia o dofinancovanie. To sa, bohužiaľ, v prípade tohto úradu nestalo. Ale už máme žiadosť od úradu na dofinancovanie, okamžite bude tejto žiadosti vyhovené. Klientka bude kontaktovaná a príspevok dostane," uviedla hovorkyňa Ústredia práce Jana Lukáčová.

Ak by ale nebola ochotná povedať to nahlas, prišla by o peniaze, na ktoré mala nárok. A rovnako by tak mohli prísť o peniaze na cestu do práce aj ďalší uchádzači.

Ak sa teda dostanete do podobnej situácie a podarí sa vám po tom, čo ste boli aspoň tri mesiace evidovaní na úrade práce zamestnať, od štátu máte prvý polrok nárok na príspevok na dochádzanie za prácou.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce