19. 03. 2018 19:23 | BRATISLAVA/TV Markíza

Laššáková je pre mnohých veľké prekvapenie, kultúrna obec ju nepozná

Opozícia o nových ministerských menách pochybuje, Igor Matovič tvrdí, že zo strany Pellegriniho ide iba o divadlo.

Ľubica Laššáková.
Ľubica Laššáková. Foto: TV Markíza

Košický primátor, alebo smerácka krajská funkcionárka. Aj ďalšie nominácie Petra Pellegriniho na ministerské funkcie sú prekvapením. Najmä pri rezorte kultúry sa spomínali úplne iné mená - a Ľubica Laššáková je asi najväčším šokom. Béla Bugár zas siahol po osvedčenom kandidátovi. Budúci minister spravodlivosti Gábor Gál je dlhoročný poslanec. Má však kvalifikáciu aj na nový post - pôvodným povolaním je totiž právnik.

Najskôr tesná prehra vo voľbách a teraz vplyvné miesto na úrade vlády. Už to vyzeralo, že kariéra Richarda Rašiho po neúspechu v posledných župných voľbách bude pomaly upadať, no všetko zmenil Peter Pellegrini. Spravil z neho svojho nástupcu, z Rašiho bude vicepremiér s dosahom na veľké IT projekty a investície.

Raši vo vysokej politike nie je žiadnym nováčikom, už za prvej vlády Roberta Fica bol dva roky ministrom zdravotníctva. V súčasnosti je primátorom Košíc a dá sa predpokladať, že sedieť na dvoch stoličkách nebude. Odmietol to už keď sa špekulovalo o tom, že nahradí ministra práce Jána Richtera.

Pre mnohých to je veľké prekvapenie - viac sa hovorilo o Erikovi Tomášovi či Dušanovi Jarjabkovi - no na miesto ministerky kultúry nakoniec smeruje banskobystrická šéfka Smeru Ľubica Laššáková, ktorá má blízko k Petrovi Pellegrinimu.

O Laššákovej doteraz v politike nebolo počuť, kultúrna obec ju navyše skoro vôbec nepozná.

Gábor Gál, ktorý smeruje na miesto Lucie Žitňanskej, je dlhoročný politik, ale aj advokát, ktorý zastupoval napríklad Hedvigu Malinovú. Do parlamentu ho prvýkrát zvolili ešte v roku 2002 za SMK.

Opozícia o nových ministerských menách pochybuje, Igor Matovič tvrdí, že zo strany Pellegriniho ide iba o divadlo.

 
VIAC Z Domáce