20. 03. 2018 12:26 , článok bol aktualizovaný 20. 03. 2018 21:20 | BRATISLAVA/kacs

Pre opozíciu nie je ako minister vnútra prijateľný ani Tomáš Drucker

Druckera by mala na poste ministra zdravotníctva nahradiť štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini. Dezignovanému premiérovi Kiska zároveň tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku (23. 3.) navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu. Pellegrini podvečer na úrade vlády novinárom oznámil, že návrh s novými menami kandidátov na ministrov predloží prezidentovi už v stredu (21. 3.). Za ministra vnútra navrhne Tomáša Druckera. Šéfkou rezortu zdravotníctva by sa mala stať štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

ONLINE sme ukončili o 20.00 h

19.36 - Prezident SR Andrej Kiska prijme v stredu 21. marca v Prezidentskom paláci nových kandidátov na ministrov. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

18:40 - Rozhodnutie prijať ponuku na post ministra vnútra urobil súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker napriek svojmu želaniu zostať v rezorte zdravotníctva. "Chcel som pokračovať v zmenách, ktoré som naštartoval, ale urobil som tak v záujme zachovania štandardného ústavného a demokratického fungovania krajiny, a to predovšetkým s cieľom sa pokúsiť upokojiť súčasnú situáciu," povedal Drucker.

18:20 - K navrhovanému kandidátovi na ministra vnútra Tomášovi Druckerovi sa vyjadril aj   podpredseda SaS a člen brannobezpečnostného výboru Ľubomír Galko. Drucker podľa neho riadil rezort zdravotníctva systémom pokusov a omylov a je o ňom známe, že nedokázal premiérovi v demisii Robertovi Ficovi účinne oponovať, keď ho v priamom prenose ponížil pred verejnosťou. Galko považuje za nemysliteľné, že Drucker zabezpečí očistu polície.

18:15 - Kandidát na post ministra vnútra Tomáš Drucker nemal doteraz nič spoločné s bezpečnostnou problematikou. Uviedol to podpredseda Sme rodina a člen brannobezpečnostného výboru Milan Krajniak s tým, že z tejto nominácie je trochu v rozpakoch.

18:10 - "Minister zdravotníctva Tomáš Drucker je síce sympatický muž, avšak ako človek, ktorý opakovane obhajoval Roberta Kaliňáka aj pri jeho najväčších kauzách, určite nie je tým, kto dokáže vrátiť dôveru ľudí v políciu," uviedol predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

17.57 - "Tomáš Drucker je skutočne dobrý manažér. Ak ide o veci, ktoré spoločnosť najviac ťažia, veľmi rýchlo by sme sa mohli dostať k tomu, že sa oddelí inšpekcia ministerstva vnútra od ministra," uviedol šéf Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS).

17.30 - Navrhnutá kandidátka na ministerku kultúry Ľubica Laššáková v rozhovore pre dennikn.sk povedala, že považuje za pravdu premiérové slová, ktoré povedal o Georgeovi Sorosovi a jeho vplyve na slovenskú politiku. „Hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký osemdesiatpäťročný pán, niekde za oceánom, riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku," zdôraznila v rozhovore pre spomínaný portál.

Na otázku, na základe čoho si to myslí vyhlásila, že „tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze." Myslí si, že ´zaoceánske peniaze´ zasahujú do „politík postkomunistických štátov".

17.14 - Novým ministrom vnútra by sa mal stať súčasný šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker. Nahradiť by ho mala štátna tajomníčka Andrea Kalavská.

Oznámil to v utorok (20. 3.) podvečer dezignovaný premiér Peter Pellegrini s tým, že mená ostatných ministrov sa na zozname nezmenia. Návrh doruší prezidentovi v stredu (21. 3.) ráno o 09.00 h.

 

17.00 - Sledujte NAŽIVO vyhlásenie Petra Pellegriniho k rozhodnutiu prezidenta Kisku

16.41 - Vyhlásenie Petra Pellegriniho NAŽIVO v Televíznych novinách o 17.00 hodine na TV Markíza. Dezignovaný premiér bude reagovať na rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku neakceptovať novú vládu.

16.38 - Tlačový odbor Most-Híd oznámil, že brífing Bélu Bugára, ktorý mal mať so šéfom ľudovcov v EP Manfredom Weberom o 17.30 h, sa neuskutoční.

15.59 -  Predseda SaS Richard Sulík zopakoval, že naďalej poctivým a férovým riešením sú predčasné voľby. "Radšej koniec s hrôzou, ako hrôza bez konca. Tri týždne sa tu naťahuje kríza a krajina sa stáva neovládateľnou," vyhlásill.

15.54 - Peter Pellegrini, ktorý je poverený zostavením vlády, po 17.00 poskytne médiám vyhlásenie.

15.30 - Prezident Andrej Kiska prijal v paláci zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko. Po stretnutí opäť zopakoval, že čaká novú nomináciu na ministrov. Jeden z organizátorov potvrdil, že stále platia požiadavky občianskej platformy - vyšetrenie vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nová dôveryhodná vláda. "Nový človek na ministerstve vnútra nemôže byť človek zo Smer-SD a musí to byť človek, ktorý zabezpečí nestrannosť vyšetrovania," dodal Juraj Šeliga.

14.46 -  Najmenšia koaličná strana Most-Híd ohlásila na 17.30 h brífing. Okrem Bélu Bugára by na ňom mal byť aj šéf frakcie ľudovcov v EP Manfred Weber, ktorý ešte 10. marca vyzval Roberta Fica, aby odvolal mnistra vnútra Roberta Kaliňáka.

14.27 - Stanovisko OĽaNO k rozhodnutiu prezidenta Andreja Kisku


Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti ocenili, že Andrej Kiska sa rozhodol bojovať za obnovu dôvery ľudí v štát. „Mohol skloniť hlavu, ale rozhodol sa stáť na strane ľudí. Prezident sa nepostavil na stranu mafie, ale stojí na strane ľudí, ktorí chcú Slovensko ako slušnú krajinu," povedal líder Igor Matovič.

14.21 - Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko berie rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku na vedomie a akceptuje ho. Po oboznámení sa s detailmi jeho výhrad sa bude vedieť SNS lepšie vyjadriť, povedal novinárom jeho hovorca Tomáš Kostelník.


14.11 - Politologička Darina Malová považuje rozhodnutie prezidenta z politického hľadiska primerané a dalo sa očakávať "Návrh, ktorý predložil Pellegrini, rozhodne nemožno vydávať za zásadnú rekonštrukciu vlády. Ostáva tam veľa ministrov, ktorých mená sa veľmi často spájajú s korupciou," zhodnotila.

13.49 - Stanovisko ku Kiskovmu rozhodnutiu poskytlo aj neparlamentné KDH. Hnutie jeho krok oceňuje a rešpektuje.

13.30 - Organizátori protestov Za slušné Slovensko oznámili , že protesty budú pokračovať aj tento piatok v Bratislave aj v iných mestách.

13.27 - Dezignovaný premiér Peter Pellegrini má štyri dni na to, aby našiel nových kandidátov na ministrov jeho vlády. Prinášame vám možné scenáre ďalšieho vývoja. 

 

13.20 -  "Plne rešpektujem rozhodnutie a názor pána prezidenta," odkázal v písomnom stanovisku kandidát Smeru-SD na ministra vnútra Jozef Ráž mladší.

13.10 - Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že treba rešpektovať Kiskovo rozhodnutie. Za najsprávnejšie a najférovejšie riešenie vládnej krízy považuje naďalej predčasné voľby. Odmieta však tvrdenia koalície, že sa opozícia "trasie k válovu". "Tu nejde o opozíciu a koalíciu, ale o ľudí. A k ľuďom by sme sa mali správať zodpovedne. V tejto vybičovanej atmosfére je najtransparentnejšie nechať rozhodnutie na ľudí," vysvetlil.

13.07 - Krajská šéfka Smeru-SD nominovaná na ministerku kultúry Ľubica Laššáková rešpektuje rozhodnutie prezidenta. "Verejnosť to tak trošku aj čakala, nie som z toho smutná, akceptujem to," povedala Laššáková pre TASR. Nevie teraz odhadnúť, či bude aj pri druhom pokuse zostaviť vládu navrhnutá za kandidátku na ministerku kultúry. "Rozhodnutie prezidenta Kisku je také čerstvé, že sme o tom ešte nevraveli, v tejto veci by som nešpekulovala," dodala Laššáková.

13.02 - "Na základe tohto kroku si teraz ako koalícia musíme sadnúť a rozmýšľať, ako ďalej," vyhlásil predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Reagoval tak na prezidentovo odmietnutie novej Pellegriniho vlády.

12.36 - Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška vyhlásil, že podľa neho je možné, že Smer-SD sa rozhodne ísť cestou predčasných volieb. "Som presvedčený, že Pellegrini sa požiadavky prezidenta bude snažiť naplniť a bude na to potrebovať dlhší čas. Je však možné, že práve táto požiadavka Andreja Kisku bude smerovať možno k tomu, že strana Smer-SD sa rozhodne pre iné riešenie súčasnej politickej krízy, ktoré môže smerovať až k predčasným voľbám," pripustil Paška.

12.30 - Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko berie rozhodnutie prezidenta na vedomie a akceptuje ho. Po oboznámení sa s detailmi jeho výhrad sa bude vedieť SNS lepšie vyjadriť. Dankovo stanovisko TASR sprostredkoval jeho hovorca Tomáš Kostelník.

12.25 - Prezident SR Andrej Kiska sa dôrazne zasadzuje za obnovu dôvery ľudí v štát. Uviedol to predseda OĽaNO Igor Matovič. "Mohol skloniť hlavu, ale rozhodol sa naďalej stáť na strane ľudí túžiacich po slušnom Slovensku. Po Slovensku bez mafie previazanej s kľúčovými predstaviteľmi vládnych strán. Po Slovensku, kde budeme môcť radi žiť," doplnil svoje stanovisko Matovič.

12.12 - Podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Nicholsonová zverejnila na sociálnej sieti krátku reakciu.

ZDROJ: Facebook/Lucia Nicholsonová   

Pozrite si brífing prezidenta Andreja Kisku:


VIAC Z Domáce