20. 03. 2018 17:32 | ŽILINA/TV MARKÍZA

Zdravotníci žilinskej nemocnice sa učia, ako správne komunikovať s pacientmi

Komunikačné školenie postupne absolvuje všetkých vyše 1200 zdravotníckych zamestnancov.

Zamestnanci nemocnice sa zúčastnili na školení.
Zamestnanci nemocnice sa zúčastnili na školení. Foto: TV Markíza

Stretávajú sa so smrťou, strachom či zúfalstvom, no aj napriek tomu musia byť oporou pre pacientov a v ťažkých chvíľach ich vypočuť či porozprávať sa s nimi. Niekedy však komunikácia medzi zdravotníkmi a pacientmi zlyháva. V Žilinskej nemocnici sa preto všetci zdravotníci učia, ako s pacientom komunikovať čo najlepšie.

Jednosmerná komunikácia je vraj najčastejšou chybou. To znamená, že lekár hovorí a pacient je ticho.Ten má pocit nekompetencie a podradenosti. "Nemusí to byť ani zle myslené, ten lekár naozaj odovzdáva možno aj dobré informácie, ale už možno nepočúva," vysvetlil psychológ.

V Žilinskej nemocnici, ktorá v hodnotení pacientov nekončí na lichotivých miestach, zlepšuje komunikáciu aj klinický psychológ. Niekedy stačí zjemniť tón hlasu, dotyk či pohladkanie, priamy očný kontakt a hneď sa pacient cíti lepšie.

Aj zdravotníci v nemocniciach ale prežívajú veľkú emočnú záťaž. Najmä ak svoju prácu robia srdcom. "Koľkokrát odchádzam domov a cítim ten úbytok energie. Niekedy sú ľahšie tie pacientky, niektoré sú ťažšie," povedala sestra.

Komunikačné školenie postupne absolvuje všetkých vyše 1200 zdravotníckych zamestnancov.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce