21. 03. 2018 09:00 , článok bol aktualizovaný 21. 03. 2018 18:10 | BRATISLAVA/mm, TASR

Prezident Andrej Kiska sa rozhodol vymenovať novú vládu Petra Pellegriniho

U prezidenta Andreja Kisku sa počas celého dňa striedali noví členovia vlády.

Prezident Andrej Kiska.
Prezident Andrej Kiska. Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska vymenuje novú vládu Petra Pellegriniho. So zložením vlády ale nie je spokojný na sto percet.

18.10 - Nová vláda nedostane dôveru poslancov opozičnej SaS v parlamente. Informovala strana s tým, že neverí ochote a schopnostiam novej vlády urobiť zo Slovenska spravodlivý štát s fungujúcimi verejnými službami.

17.37 - Vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorú vo štvrtok (22.3.) vymenuje prezident SR Andrej Kiska, by mohla predstúpiť pred Národnú radu SR a požiadať ju o dôveru už v piatok (23.3.). TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

17.03 - Opozičné hnutie Sme rodina prijíma rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku vymenovať vládu Petra Pellegriniho (Smer-SD). Napriek tomu si stále myslí, že najlepším riešením súčasnej situácie sú predčasné voľby. Hnutie Borisa Kollára to uviedlo vo svojom stanovisku.

"Na jednej strane chápeme, že (prezident) sa takýmto spôsobom snaží upokojiť situáciu. Na druhej strane však máme obavy, že pri tom, čo sa deje a aké veci neustále vychádzajú na povrch, nemusí tento prezidentov krok viesť k upokojeniu," uvádza Sme rodina.

Hnutie sa čuduje, že koalícia si neverí a odmieta predčasné voľby. Tie sú podľa Sme rodina "najlepším a najférovejším riešením". Hnutie dodáva, že do politiky prišlo ľuďom pomáhať a nie klamať, kradnúť a podvádzať. "O to sa snažíme, a preto sa predčasných volieb nebojíme," doplnilo hnutie.

16.42 - Zajtra, vo štvrtok 22. marca 2018 odcestuje designovaný predseda vlády SR Peter Pellegrini na jarné zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Spolu s ostatnými lídrami Európskej únie bude hovoriť o hospodárskom raste a konkurencieschopnosti EÚ, o realizácii stratégie jednotného trhu či jednotného digitálneho trhu, ale aj o brexite či vonkajších vzťahoch.

16.31 - Prezident Andrej Kiska vymenuje novú vládu zajtra o 10.00 h.

16.15 - Prezident Andrej Kiska vymenuje novú vládu Petra Pellegriniho. So zložením vlády ale nie je spokojný na sto percet.

16.11 - Pozrite si vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku

16.00 - Sledujte NAŽIVO vyhlásenie Andrey Kalavskej po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom

15.32 - Kandidát na ministra vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je po menovaní do vládnej funkcie pripravený dôrazne riešiť personálne otázky v rezorte, vrátane policajného prezidenta Tibora Gašpara. Povedal to po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ale zatiaľ nespresnil, či Gašpara odvolá alebo nie. Chce sa s ním najskôr stretnúť.

15.08 - Pozrite si vyhlásenie Tomáša Druckera po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom

14.45 - Richard Raši (Smer-SD) verí, že na poste podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu bude vedieť ponúknuť pohľad na informatizáciu z druhej strany, teda zo strany konečného prijímateľa tejto služby. Raši to uviedol po stredajšom stretnutí s prezidentom SR Adrejom Kiskom. 

"Chcel by som tým, že nie som IT-čkár ani ekonóm, ani špecialista, ponúknuť pohľad strany konečného prijímateľa," konštatoval Raši. Portál slovensko.sk vyskúšal v stredu a konštatoval, že "všetko má svoje úskalie."

14.15 - Pozrite si vyhlásenie Richarda Rašiho po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom

13.30 - Andrej Danko sa nechcel vyjadriť k osobe Tibora Gašpara vo funkcii policajného prezidenta. Tvrdí, že mu neprináleží hovoriť, či má, alebo nemá ostať vo svojej funkcii. "Nechcite zo mňa robiť kata," zdôraznil.

Danko povedal, že sa nebojí vyvodiť zodpovednosť voči jemu blízkym ľuďom zo strany, u ktorých by sa potvrdilo prepojenie s mafiánskym prostredím. "Ak sa niečo takéto preukáže, nebudem váhať ani sekundu a rozlúčim sa s ním," dodal Danko.

13.23 - Prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi by už nič nemalo brániť vo vymenovaní novej vlády. Takéto informácie má šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý to povedal v relácii Rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

Danko tvrdí, že v súčasnej situácii je pripravený byť maximálne súčinný. "Teda ak prezident vymenuje novú vládu, som pripravený bezodkladne na druhý deň zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu na vyslovenie dôvery vláde."

13.20 - Politici SNS chcú nezmyselným útokom na poslankyňu Národnej rady (NR) SR zo Sme rodina Petru Krištúfkovú prekryť vlastné kauzy a prepojenia na mafiu. Povedal to predseda Sme rodina Boris Kollár.

Reagoval na zámer SNS odvolať Krištúfkovú z Osobitného kontrolného výboru NRSR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Dôvodom je, že údajne žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi ako zavraždený boss Robert Dinič či Peter Havaši. SNS predloží dôkaz prepojenia poslankyne s mafiou, najmä majetkové prepojenia.

12.30 - Ďalšie stretnutia sú naplánované až na 14.00 h, kedy do Prezidentského paláca príde Richard Raši.

12.15 - Hnutie OĽaNO začína rokovať s demokratickými stranami o spustení referenda za predčasné voľby. Hovorilo už s SMK, Sme rodina, Zmenou zdola, stretne sa aj s KDH, SaS a hnutím NOVA. Oznámil to predseda OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii v parlamente, kde opäť kritizoval rekonštrukciu vlády. Viac nájdetu TU.

12.11 - Kandidátka na post ministerky kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) nevidí dôvod byť vo funkcii iná, ako bol jej predchodca Marek Maďarič (Smer-SD). Povedala to novinárom po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom.

Zároveň sa ospravedlnila za svoje výroky o Georgovi Sorosovi a jeho vplyve. "Veľmi ma to mrzí, aj prezidentovi som to vysvetlila. Ospravedlňujem sa. Bola to nešťastná formulácia, možno pod tlakom udalostí, ktoré sa dejú. Ospravedlňujem sa za výrok," dodala. Viac nájdete TU

Na snímke kandidátka na ministerku kultúry SR Ľubica Laššáková u prezidenta Andreja Kisku
Na snímke kandidátka na ministerku kultúry SR Ľubica Laššáková u prezidenta Andreja Kisku Foto: TASR/Martin Baumann
 

11.48 - Pozrite si vyhlásenie Ľubici Laššákovej po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom

11.47 - Slovenská národná strana (SNS) navrhne odvolať na najbližšej parlamentnej schôdzi poslankyňu Petru Krištúfkovú (Sme rodina) z Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Dôvodom sú jej prepojenia s postavami organizovaného zločinu. Strana o tom informovala v stredu prostredníctvom tlačovej správy.

"Nie je možné, aby v takejto funkcii bola žena, ktorá údajne žila v spoločnej domácnosti s mafiánmi ako zavraždený bos Robert Dinič či Peter Havaši," uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

11.10 - Pozrite si tlačovú besedu hnutia OĽaNO

10.48 - V prípade, ak prezident SR Andrej Kiska vymenuje do štvrtka novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim (Smer-SD), na summite Európskej únie nás bude reprezentovať on. Pokiaľ sa tak nestane, v hre je aj možnosť, že Slovensko nebude mať na summite premiéra. Pre TASR to uviedla šéfredaktorka portálu Euractiv.sk Zuzana Gabrižová.

"Ak prezident do štvrtka novú vládu nevymenuje, na summit by mal ísť Robert Fico (Smer-SD) ako predseda vlády v demisii. Tretia možnosť je, že sa Slovensko nechá zastupovať iným štátom, napríklad Českou republikou, ale to sa využíva len v krajných prípadoch a nie na celý dvojdňový summit," konštatovala. TASR požiadala o vyjadrenie Úrad vlády SR.

Dvojdňový summit Európskej rady, ktorý sa začne v Bruseli vo štvrtok (22.3.), bude mať primárne ekonomický charakter. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín budú okrem iného diskutovať o eurozóne, ale vo formáte EÚ 27 aj o brexite.

10.13 -  Gábor Gál s Kiskom diskutoval najmä o svojich prioritách, ktoré by chcel ako minister napĺňať. Hovorili o nových kritériách na budúcich ústavných sudcov, o dĺžke súdnych konaní. "Treba dotiahnuť veci, ktoré sú na stole, dotiahnuť staré exekúcie, a tým aj zrýchliť súdne konania," povedal. Viac nájdete TU.

Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska a vľavo kandidát na ministra spravodlivosti SR Gábor Gál
Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska a vľavo kandidát na ministra spravodlivosti SR Gábor Gál Foto: TASR/Martin Baumann
 

09.45 - Pozrite si vyhlásenie Gábora Gála po stretnutí s Andrejom Kiskom

09.33 - "Môžem vyjadriť presvedčenie, že už nič nebráni tomu, aby pán prezident poobede oznámil, kedy novú vládu vymenuje," povedal Pellegrini po stretnutí s Kiskom. Viac nájdete TU.

09.10 - Pozrite si vyhlásenie Petra Pellegriniho po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom

09.04 - Dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) odovzdal v stredu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi druhý návrh na členov jeho vlády. Oproti pôvodnému zoznamu, ktorý hlava štátu odmietla, došlo k zmene v nominácii na post ministra vnútra. Ten má namiesto Jozefa Ráža ml. zastávať Tomáš Drucker, ktorého má na poste ministra zdravotníctva vystriedať Andrea Kalavská.

Na snímke vľavo dezignovaný premiér Peter Pellegrini u prezidenta Andreja Kisku
Na snímke vľavo dezignovaný premiér Peter Pellegrini u prezidenta Andreja Kisku Foto: TASR/Martin Baumann
 


VIAC Z Domáce