21. 03. 2018 19:34 | VEĽKÉ ROVNÉ/TV MARKÍZA

V krku má dieru, sám neprejde ani pár metrov, no podľa lekára je sebestačný

Môže vraj sám využívať mestskú hromadnú dopravu a sprievod nepotrebuje.

Pánovi Jánovi pomáha sestra a manželka.
Pánovi Jánovi pomáha sestra a manželka. Foto: TV Markíza

Jánovi pred vyše 20 rokmi odstránili nádor z krku, kde mu zostala diera. Rozprávať nemôže. Po vlaňajšej mozgovej príhode sám neprejde ani pár metrov. Živiteľkou rodiny je manželka Mária, ktorá pracuje na tri zmeny. To, že jej manžel potrebuje nonstop opateru, potvrdil aj jeho lekár.

Keď je manželka v práci, o Jána sa príde postarať jeho sestra. Ján sa snaží aj cvičiť, len aby sa mu polepšilo. Od známych si požičali barlu. No už ju musia vrátiť, preto chceli pomoc od štátu.

"Na francúzsku barlu sa od roku 2004 príspevok neposkytuje, nakoľko sa nepovažuje za technicky náročnú pomôcku," povedala hovorkyňa úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

"Keby stála aj desať eur, ja si ju zadovážim, ale ide mi o ten princíp, že mi povedali, že nemá nárok," uviedla manželka Mária. Ján dostáva príspevok od štátu na plienky, pani Mária by však svojej švagrinej chcela pomôcť. Preto si dala žiadosť o opatrovateľský príspevok. Rovnako aj o príspevok na prerábku kúpelne. Muža totiž do vane nedostanú. Úrad však tomu nevyhovel.

Podľa posudkového lekára je vraj pán Ján sebestačný, môže sám využívať mestskú hromadnú dopravu a sprievod nepotrebuje. "Tak pre koho ten úrad práce má tie kompenzačné príspevky? Pre zdravých ľudí? Asi. Lebo zdravotne ťažko postihnutý nato nemá nárok," uviedla švagriná. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce