22. 03. 2018 17:31 | NITRA/TV MARKÍZA

Mladý otec dvoch detí išiel na operáciu ucha, zabila ho nemocničná baktéria

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zistil, že prostredie, v ktorom pacienta operovali, nebolo sterilné.

Ivanovi sa stala osudnou nemocničná nákaza.
Ivanovi sa stala osudnou nemocničná nákaza. Foto: TV Markíza

Ivan mal nezhubný nádor na uchu, rozhodol sa pre operáciu. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ale bojoval o život pol roka, nakoniec zomrel. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemocnica pri liečbe mladého otca dvoch detí pochybila.

Operácia ucha bola síce úspešná, ale následne dostal takzvanú nemocničnú nákazu. Podľa zistení úradu prostredie nebolo sterilné, napadli ho vyšľachtené kmene baktérií, ktoré sa nachádzajú iba v nemocničnom prostredí.

Úrad zároveň zistil aj nedostatky vo vedení ošetrovateľskej zdravotnej dokumentácie, ktoré postúpil na prešetrenie kompetentnému orgánu - Nitrianskemu samosprávnemu kraju, ako aj nedostatky v prevencii nemocničných nákaz, ktoré postúpil Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Jeden z operačných zákrokov podľa advokáta nerobili ani na operačnej sále, ale rovno na oddelení, kde za druhou plentou ležal iný pacient, ktorý mohol mať tisíc iných nákaz. Podľa polície vo veci prebieha vyšetrovanie pre prečin usmrtenia, k vyšetrovaniu bol pribratý znalecký ústav.

„Nemocnici je úprimne ľúto vzniknutej situácie, v tomto prípade išlo o pacienta s niekoľko mesačnou poruchou sluchu, preto sa nedá vravieť o absolútne zdravom pacientovi. Na vlastnú žiadosť absolvoval aj konzultáciu v zahraničí, ktorá potvrdila navrhovaný postup liečby tak, ako mu bolo navrhnuté v našej nemocnici," uviedla nemocnica. 

Advokát, ktorý zastupuje rodinu zosnulého, požiadal nemocnicu o mimosúdne vyrovnanie, to ale nemocnica odmietla. Po tom, ako budú mať k dispozícií dôležitý posudok od viacerých odborníkov, pôjde prípad pred súd.

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce