22. 03. 2018 17:32 | TRNAVA/TV Markíza

Najznámejší väzeň opäť pred súdom. Behan si vypočul trest za útek z Leopoldova

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská označila útek za zlyhanie jednotlivcov. Bývalý dozorca to vidí inak.

Na Krajský súd v Trnave Behana s reťazami na rukách i na nohách predviedli ozbrojení kukláči.
Na Krajský súd v Trnave Behana s reťazami na rukách i na nohách predviedli ozbrojení kukláči. Foto: TV Markíza

Najznámejší väzeň opäť pred súdom. Ľubomír Behan, ktorému sa podarilo ujsť z najprísnejšie stráženej väznice na Slovensku v Leopoldove, dostal za útek dva roky. Takýto trest sa mu zdal prísny a tak sa odvolal. Rozhodnutie odvolacieho súdu ho ale nepotešilo.

Na Krajský súd v Trnave ho s reťazami na rukách i na nohách predviedli ozbrojení kukláči. Behan žiadal, aby za útek z väznice nebol potrestaný, keďže vinu si priznal. Prokuratúra s tým nesúhlasila. Po dvadsiatich minútach bolo rozhodnuté. Senát odvolacieho súdu odvolanie obžalovaného zamietol.

Behan ušiel zo strelnice, kde pracoval s ostatnými väzňami na stavbe. Vystúpil na hranoly s pieskom a preskočil oplotenie. Mimoriadna situácia zmobilizovala desiatky policajtov a zamestnancov justičnej stráže.

Unikal viac ako štyri mesiace. Napokon ho zadržali v dome jeho otca na povale v ručne urobenom úkryte. Za útek potrestali aj dozorcov, ktorí ho mali strážiť. Prišli o prácu. Dnes už exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská označila útek za zlyhanie jednotlivcov, nie za systémovú chybu. Bývalý dozorca to vidí inak. Podľa jeho slov bol na stavbe v porovnaní s počtom väzňov neadekvátny počet príslušníkov väzenskej stráže.

Behan si odpykáva trest za lúpež, za ktorú dostal osem rokov a osem mesiacov a teraz si ešte aj za útek odsedí dva roky. Rozsudok je právoplatný.

Ľubomír Behan by mal múry väznice opustiť v roku 2026. Teda ako 42-ročný muž.

 VIAC Z Domáce