22. 03. 2018 19:15 | SVIDNÍK/TV MARKÍZA

Mrazivá zima nás môže vyjsť draho, zaplatíme za ňu však až o rok

Čo teraz spotrebujeme sa premietne vo vyúčtovaní nákladov na teplo až v roku 2019.

Kúriť sme pri mínusových teplotách museli intenzívnejšie.
Kúriť sme pri mínusových teplotách museli intenzívnejšie. Foto: TV Markíza

Idú na doraz. Návrat mrazivého počasia im vyprázdnil kôlne. Po tejto zime zrejme hlbšie do peňaženky siahneme všetci. V zúčtovaní spoločného kúrenia to ale pocítime až o rok.

Aj Vladimír Mikula z Vyšného Orlíka pri Svidníku potvrdzuje, že poriadne načrel do zásob palivového dreva. Hore komínom vyšlo dvadsať kubíkov. Chystal ho sám so synom, no vie, že pri bežnej kúpnej cene 30 eur za kubík, akoby prišiel o šesť stoviek.

Ešte pred týždňom bol spokojnejší. "Večer som dal a do rána som nepálil, ale teraz už musím aj cez noc zapáliť, lebo mínus deväť, mínus desať bolo," uviedol Vladimár. 

Cez deň už je lepšie, ale noc bola poriadne mrazivá na celom Slovensku. Na juhu bolo okolo mínus osem, no na severe aj raz toľko. „Vo Vernári namerali -17,5 stupňov Celzia, v Mlynkách -17,2, v Oraviciach -16,4 stupňov Celzia. V Liptovskej Tepličke dosiahla teplota vzduchu -15,6 stupňov Celzia, Červenom Kláštore -15,4, Rabči -15,3 a Osturni -15,1 stupňov Celzia," objasnil meteorológ.

Zareagovali aj spoločnosti spravujúce bytové a tepelné hospodárstvo. Na našich peňaženkách to však pri tradičnom májovom vyúčtované nákladov na teplo ešte nepocítime.

„Čo teraz spotrebujeme, v roku 2018, sa premietne vo vyúčtovaní nákladov na teplo až v roku 2019," povedal Jozef Hakun z Bytového družstva Svidník.

A to je jediná, hoci len čiastočná a dočasná výhoda dlhšej zimy.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce