23. 03. 2018 19:12 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Zavádzajúce odpovede a chytáky. Študenti a učitelia sa sťažujú na úlohy v maturitných testoch

Myslia si, že na maturitných písomkách študentov testujú viac z taktiky, ako zo samotnej slovenčiny.

Nad niektorými úlohami na maturitách krútili hlavou aj učitelia
Nad niektorými úlohami na maturitách krútili hlavou aj učitelia Foto: TV Markíza

Zavádzajúce odpovede či chytáky. Každoročný folklór sa opakuje. Študenti aj učitelia sa opäť sťažujú na úlohy v maturitných testoch zo slovenčiny. Štátny ústav zodpovedný za písomky im odkázal, že úlohy boli v poriadku a mali odlíšiť slabších od šikovných.

Nesťažujú sa len maturanti, nad niektorými úlohami krútia hlavou aj učitelia. Myslia si, že na maturitných písomkách študentov testujú viac z taktiky, ako zo samotnej slovenčiny.

„Kvôli jednej otázke som aj kontaktovala pracovníka NÚCEMU a rovno som sa opýtala, či je daná otázka chyták. Pán povedal áno a uvedomil si nevhodnosť svojej reakcie. Stráca sa zmysel tej prípravy počas štyroch rokov," povedala učiteľka slovenčiny Tatiana Hudáková.

Ústav pre meranie vzdelávania hovorí o tom, že používanie logiky a dedukcie je pri niektorých otázkach zámerné. Práve maturitný test má vraj rozlíšiť študentov podľa vedomostí a schopností.

„Znamená to, že je vytváraný tak, že obsahuje veľmi jednoduché, jednoduché, priemerne ťažké a náročné a veľmi náročné úlohy. Tie náročnejšie tvoríme tak, aby aj tie nesprávne možnosti dávali zmysel," uviedla riaditeľka NÚCEMU Romana Kanovská.

Úlohy do maturitných testov podľa ministerstva školstva vymýšľajú učitelia z praxe a posudzujú odborníci v danej oblasti. Ukazuje sa, že aj tak sa problémom nevedia vyhnúť. 

Už teraz je jasné, že jednu úlohu v teste anulujú. V texte vypadlo slovo a žiaci tak nedokázali určiť správnu odpoveď. Problém je, že chyby sa v národných písomkách stávajú už takmer pravidlom. A nielen na maturite. Tento týždeň chýbala úloha aj v maďarskej verzii deviatackého monitora.

„Poslednú verziu testu vidí len jeden človek, môže sa stať, že prehliadne túto chybu. To je tá zmena, ktorú ideme urobiť. Nastavíme to tak, aby to videl aj nezávislý lektor. V deviatackom testovaní pochybila subdodávateľská firma pri tlačení, z našej strany odišli v poriadku," dodala Kanovská.

Písomky sú hradené zo štátneho rozpočtu a mali by byť stopercentné. Či je rezort školstva spokojný s prácou Núcemu sme sa nedozvedeli.

 


VIAC Z Domáce