26. 03. 2018 09:55 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2018 12:42 | BRATISLAVA/TASR

Opozícia niekoľko hodín vysvetľuje, prečo nová vláda nemá ich dôveru

Do diskusie sa koaliční poslanci zapájajú minimálne.

Premiér Peter Pellegrini.
Premiér Peter Pellegrini. Foto: TASR

Opoziční poslanci už niekoľko hodín opäť vysvetľujú, prečo vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) nemá ich dôveru. Do diskusie sa koaliční poslanci zapájajú minimálne. Opozícia kritizuje, že vláda neprešla zásadnou rekonštrukciou, iba sa vymenili figúrky na šachovnici. Problém je pre ňu aj to, že programové vyhlásenie nového kabinetu je prakticky totožné s programom predchádzajúcej vlády.

Nezaradený poslanec Martin Poliačik si myslí, že nový kabinet predložil to isté programové vyhlásenie vlády (PVV) preto, „lebo na ničom inom novom by sa nevedeli dohodnúť". „Nie sú schopní urobiť nič nové," povedal. Poliačik zdôraznil, že dnes už nie je nič ako v roku 2016, keď predložené programové vyhlásenie vzniklo. Vládna koalícia sa na úprave vlády podľa neho nedohodla preto, aby zabezpečila stabilitu v krajine, ale preto, „že mnohí z nich vedia, že to je ich posledná jazda". To je ale podľa Poliačika dôvod na odchod vlády a nie na jej zachovanie.

Poslanec SaS Martin Klus označil programové vyhlásenie novej vlády za „paškvil", ktorý je neaktuálny a nereflektuje na aktuálne problémy na Slovensku. Skritizoval časť programového vyhlásenia o zahraničnej politike. „Slovensko potrebuje jasne deklarovať, koho považuje za svojho spojenca," vyhlásil poslanec, ktorý hlása proeurópsku orientáciu krajiny. Neopomenul ani zámer kabinetu pomôcť Slovákom v zahraničí. Podľa neho nerobí vláda pre týchto občanov dosť.

Klusovo vystúpenie si vyžiadalo pár koaličných reakcií. Podľa Miroslava Číža zo Smeru-SD predviedol Klus svoju trápnosť. Narážal na reči o zahranično-politickej orientácii Slovenska. Pripomenul, že bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) dlhodobo zdôrazňoval, že Slovensko patrí do Európskej únie a že chce byť pri debatách o jadre Únie. Naproti tomu podľa Číža stál Klusov stranícky šéf Richard Sulík. Číž poukázal na Sulíkovo spochybňovanie jadra aj na jeho protieurópske postoje.

Predsedníčka parlamentného zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) zdôraznila, že vláda „jasne deklaruje proeurópske a proatlantické smerovanie, podľa čoho sa aj Slovenská republika správa". Nie je si istá, že by to tak bolo aj v prípade, že by tu bola vláda s účasťou SaS.

„SaS má jasno v tom, kam má Slovenská republika patriť," reagoval Klus, ktorý Čížovi pripomenul Ficove reči o americkom miliardárovi Georgeovi Sorosovi. Eduard Heger z OĽaNO zopakoval, že Pellegriniho vláda nemá jeho dôveru, keďže došlo „iba k výmene figúrok na šachovnici".

Na snímke plénum počas rokovania o vyslovení dôvery vláde.
Na snímke plénum počas rokovania o vyslovení dôvery vláde. Foto: TASR
 

Bugár: Vládny program sme obhajovali pred dvoma rokmi, teraz potrebujeme robiť

"Pred dvoma rokmi sme si povedali všetko a pokračujeme v tom. Vy si myslíte, že si potrebujeme vytĺcť nejaké politické body z tejto rozpravy? Ja si to nemyslím. My potrebujeme robiť a plniť, čo v programe máme napísané," povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Opozíciu zároveň kritizoval, že obsah jej vystúpení často nie je venovaný vládnemu programu, ale sústredí sa len na sypanie špiny a urážanie koalície.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce